En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

İnandığım Şehircilik
Mehmet Çubuk
Cinius Yayınları

“İnandığım Şehircilik, Prof. Dr. Mehmet Çubuk’un en güncel konulardaki yazılarını ve konuşma metinlerini bir araya getiren çok önemli bir yapıt ve değerli bir başvuru kaynağı. Fransa’dan Türkiye’ye döndüğü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde asistan olarak göreve başladığı 1960’lı yılların ortalarından beri, yani yarım yüzyıldan uzun bir süredir, tanıdığım Profesör Çubuk’un meslek topluluğuna, öğrencilerine, ülkesine, kısaca gelecek kuşaklara yaptığı aralıksız hizmetlerin yeni bir örneğiyle karşı karşıya bulunuyoruz.

Bu değerli çalışma, yazarın, şehirciliğimizin yakın dönemine ilişkin olarak yaptığı bir değerlendirmeden, şehircilik üzerine yazmış olduğu yazılardan ve kentsel tasarımla ilgili diğer yazılarından oluşuyor. Bu yapıtın, bir anlamda, yazarın, 2012 yılında yayımlanan Akademi’de Şehircilik Eğitimi Tarihi (1930-2002) başlıklı paha biçilmez kitabının devamı niteliğinde olduğu söylenebilir. 0 kitaptaki genel tarihsel yaklaşım, elinizdeki İnandığım Şehircilik le, daha da zenginleştirilmiş, güncel değerlendirmelerle de bütünleştirilmiş oluyor. İnandığım Şehirciliğe dikkatimizi çeken en önemli birkaç özellikten biri, ‘şehircilik’ ve ‘kentsel tasarım’ kavramlarının hem kuramsal ilkeler, hem de güncel örnekler çerçevesinde açıklığa kavuşturulmasıdır.

» İnandığım Şehircilik Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Bu vesileyle üzerinde kısaca durulmasında yarar gördüğüm bir nokta da, ‘mikro’ nitelik taşıyan sorunlarla ‘makro’ nitelikte olanlar arasındaki parçalanamaz bütünselliğin, İnandığım Şehircilikle ele alınan sorunlar açısından da büyük doğruluk payı taşımakta olduğudur. Yıllarını şehircilik eğitimine vermiş ve kendini bu konulara adamış yazarımızın öğrencilerine ve uğraş arkadaşlarına vermekte olduğu öğütler ve her zaman savunduğu savlar, güncel konuda yazdıklarıyla da örtüşmektedir.

Bu nedenle, değerli dostum, uğraş arkadaşım, ‘dava adamı’ Prof. Dr. Mehmet Çubuk’u, yalnız İnandığım Şehircilik teki başarılı değerlendirmelerinden dolayı değil; aynı zamanda, ülkenin genel gidişi konusundaki haklı kaygılara dayanan uyarılarından ötürü de kutluyorum. Kentlerimizin geleceğine yön verecek olanlara, daha uzun yıllar, yazılarıyla, tavır ve davranışlarıyla örnek olacağına inancımı bu vesileyle yineliyorum. İnandığım Şehircilik kitabının öğrenciler, öğretim ve araştırma kurumlan, meslek odaları üyeleri ve sıradan yurttaşlar için bile çok değerli bir kaynak olduğuna hiç kuşkum yok.”

İlginizi çekebilir:  KKTC’de Girne’ye Bağlı Şirinevler Köyü Monografisi

-Prof. Dr. Ruşen Keleş

(Kitap için yazdığı ‘Sunuş’yazısından)

 


Yazarı Sizekitap’da Ara
Yazarı Twitter’da Ara
Kitabı Twitter’da Ara
Yazarı Facebook’ta Ara
Kitabı Facebook’ta Ara


Bu kitap ve daha fazlası hakkında haber alın!
Bu kitabı kitap listenize ekleyin!
Listeme Ekle()

No account yet? Register

» İnandığım Şehircilik Kitabını Beğendiyseniz
» İnandığım Şehircilik Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?