En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

307b34b9fdfaccce2456a33dfb099a25
Vakit Değirmeni
Necdet Öztürk
Babıali Kültür Yayıncılığı

Necdet Öztürk, Osmanlı tarihçisidir. Çocukluk ve gençlik çağlarında köy kültürünü yaşayan biridir. Vakit Değirmeni, yazarın ilk roman denemesidir. Yaratı, son altmış beş yılda, binlerce köydeki ekonomik ve sosyokültürel değişimin hikâyesidir aslında bir köy örneklemesiyle.

» Zaman Değirmeni Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Göç, Toprak, Otlak, Köyde Yaşamak, Üç Kafadar Emmioğlu, Vakit Çarkı bölümlerinden oluşan eserde, yeni doğumlarla nüfusu sürekli artan bir ailenin, bir ilin bir köyünden komşu bir ilin bir köyüne mecburi göçü ve sonrası hikâye edilir.

Yazara göre çıngırak, zil, çan, kelek sesleri, kuş cıvıltıları, at kişnemeleri, eşek anırmaları, tosun böğürmeleri, kuzu-oğlak melemeleri, tavuk gıdaklamaları, horoz ü’ürüüü’leri, civciv cikcikleri, ördek vakvakları, hindi guluguluları, köpek havhavları var ise ve bu sesler birbirine karışıyorsa, işte orası köydür.

Eserde geçen, “Organik yaşamdan inorganik hayata, organik nesilden inorganik nesile” ve “Köyde, kasabalı yada şehirli şeklinde yaşamak” sözleri, son altmış beş yılda kırsal kesimdeki yaşam biçimında, nereden nereye gelindiğini çok güzel biçimde özetler.

Gene eserde, Türk köylüsünün çiftini çubuğunu bozarak, köyden kasabaya, şehre göç yarışına girmesinin sebepleri üzerinde düşünülmesi gerektiğine dikkat çekilir.

Gerçek organik yaşamın ve köy yaşantısının ne olduğunu öğrenmek, yaşamadan yaşamış şeklinde olmak isteyenler için Vakit Değirmeni okunmaya değer bir yaratı…

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Seyrek Yağmur

» Zaman Değirmeni Kitabını Beğendiyseniz
» Zaman Değirmeni Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir