En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

6591b60b6b4b32967286208317bfdcbd
Yörük Ateşi
Sıla
Boramir Yayınları

Yörük Ateşi denince, doruklarda gizli saklı aden yaylaların sahipleri Yörüklerin yaktığı ateş aklımıza geliyor. Antalya dağlarında gelişen bir aşkın ikinci hâli örf ve ananeler üzerinde kilim deseni rengi ile âdeta dokunmuştur. Almanya’nın devasa şehri Hamburg’da Nazilerin yürek yakan eylemlerine hedef olan işçilerin seyir yolunun tekerine devasa taş koyuşu naif dille yaşatılmıştır.

» Yörük Ateşi Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Antalya, Burdur, Denizli’nin ardından Hamburg’a kadar götürülen Yörük örf ve âdetleri Türk el işi ile nakış yapılıp işlenmiş, poşu dili ile sunulmuştur. İnsanı birbirine bağlayan, bu kaybolan asli diller değil midir?

Kimi zaman yaşam bilgisi defterini insan kendi el yazısıyla yazar. Yaşamın romanı içinde değil de kendi öyküsünde en çok yorulur. Öyle bir girdaba kapılır, çıkmaya çalıştıkça kendine çeker çıkmazlık. Roman içinde küçük romanlar yaşatır. Nice çetin düğüm çözülmez yıllarca; kalkar hiç ummadık bir yeni yetme çözer. Ömür trenine inen, binen ve finale yaklaşınca sürpriz olarak katılan çarkın yönünü değiştirir. Kimi zaman öyle nokta konur ki sonuç bu dedirtir.

Aşkın en zoru koyu olanıdır. Kökü ne de olsa aşuka sarmaşığından gelir. Kurtulmak istedikçe sarıyor, sarmalar; daha çok bağlar. Gönüller öyle teslim olur ki aşk tanrısı Eros bile kıskanır. İnsan bir düştü mü, pençesinde kendini hayal bile edemeyeceği yerde bulur. Aşk mührünü karşılıklı alınlara bir vurdu mu, kendisi söz sahibi oluverir. Sevda sağanağı yağar sayfalarına. Okuyucu kendini sevda akışı içinde bulur, toparlandığında kitap çoktan bitmiş, dinginlik gelmiş, gönülde tadı kalmıştır. Kadın ismine mevzu olmuş sevda işte budur dedirtir.

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Hayatın Kayıp Kullanım Kılavuzu

» Yörük Ateşi Kitabını Beğendiyseniz
» Yörük Ateşi Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?