En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

34e5496679bf1f2a7f2983a297fb2fe0
Türk – İslam Dünyasında Göç ve Göç Yönetimi
Kolektif
Bilimsel nitelikli Kitaplar

Göç siyasal, yönetimsel, ekonomik ve toplumsal boyutları ile insan yaşamının tamamını kapsayan başlı başına bir toplumsallaşma modelidir. Dahası göç, mekânsal değişimi yansıtsa bile dün, bugün ve gelecek ilişkisini inşa eden bir faktördür.

» Türk – İslam Dünyasında Göç ve Göç Yönetimi Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Türkiye’nin kendi tarihsel birikimine baktığımızda, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanları içine alan bir coğrafyada Osmanlı Devleti’nin başından sonuna kadar göçle iç içe yaşadığını görüyoruz. Göçle yoğun bir tecrübesi olan Türkiye’nin son birkaç yılda karşılaştığı mülteci akımlarını tarihindeki en büyük göç dalgalarıyla karşılaştırmak da mümkündür.

Göç olgusu karşısında politika kurumundan toplumun beklentisi güvenlik riskini en aza indirme ve potansiyel getirilerini elde etme ekseninde çaba sarf etmesidir. Sadece insanoğluın temel hakları göz ardı edilerek yürütülen göç politikasının, ister güvenlik ister zenginlik yönelimli olsun, uzun solukta başarılı olamayacağı kesindir. İnsan hakları gözetilmeden sağlanacak güvenlik ve zenginlik ortamı, mevcut refah seviyesinin gerisine düşülmesine niçin olacak dinamikleri içinde taşıyacaktır.

Bu kitap Hz. Peygamberin hicretinden, kriz sonrasında Suriye nüfusunun yaklaşık yarısının birçok ülkeye göçmek zorunda kalmasına değin bir dönemi kapsıyor. Kitap, ilgili dörutubet ve uygarlık havzası dâhilinde Müslümanların göç ve göç yönetimi mevzusunda anlayış, uygulama ve deneyimlerine ilişik örnek vaka analizlerinden ibarettir. Kitapta yer edinen her bir çalışma, İslam dünyasının varlıklı kültürel birikimine olduğu kadar, yönetsel tecrübesinin kaydedildiği arşiv kaynaklarına da dayanmaktadır.

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Kaset

» Türk – İslam Dünyasında Göç ve Göç Yönetimi Kitabını Beğendiyseniz
» Türk – İslam Dünyasında Göç ve Göç Yönetimi Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir