En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

c6c2919e3283a40869c238ecd2dc03c0
Telsiz Telgraf İhtiyat Zabiti Tevfik Rıza Bey’in Çanakkale Günlükleri
V. Türkan Doğruöz
İş Bankası Kültür Yayınları

» Telsiz Telgraf İhtiyat Zabiti Tevfik Rıza Bey’in Çanakkale Günlükleri Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

İki şehir alevler içinde. Denizin üzeri kıpkırmızı görünüyor. Zavallı Kilitbahir kıpkırmızı, kanlar içinde bir görünümde yanıyor. Her şey düzgüsel e döndü. Sanki ölümcül bir gün geçirmemiş gibiyiz. Eğer camlar kırılmamış, etrafta delikler açılmamış olsa, odamıza 15 adım kala bu görünüm gerçekleşmese evet, her şey düzgüsel denebilirdi. Saat 11. Yangın Çanak’ta son buldu. Kilitbahir hâlâ yanıyor, am a şiddetini yitirdi. Bu kâbusu ve her şeyi bitirip dinlenmeye çekiliyoruz…

18 Mart 1915 Tevfik Rıza Bey, Çanakkale Goncasuyu Telsiz Telgraf İstasyonu’nda yedek subay olarak görev yaptığı sırada eşi Belkıs Hanım tarafından gönderilen dört cep defterine savaşı ve günlük yaşamı neredeyse saati saatine kaydeder. 1914-16 yılları arasında Çanakkale’de yaşananlara şahit olan Tevfik Rıza Bey’in anıları, savaşın bir tek taraflar arasında yaşanan askeri bir vaka olmadığını, insani boyutlarının da bulunmuş olduğunu göstermekte, cephedeki askerlerin geride bıraktıkları ailelerinin, sevdiklerinin savaşın seyrinden nasıl etkilendiklerini anlatmaktadır. Asker kökenli olmayan Tevfik Rıza Bey’in tarih ve politika bilgisini de katarak yazdığı Çanakkale Günlükleri, savaşın bir sivilin gözünden anlatımı olması itibariyle farklı bir bakış açısı sunuyor.

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Goldstein

» Telsiz Telgraf İhtiyat Zabiti Tevfik Rıza Bey’in Çanakkale Günlükleri Kitabını Beğendiyseniz
» Telsiz Telgraf İhtiyat Zabiti Tevfik Rıza Bey’in Çanakkale Günlükleri Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir