En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

eb0c7f63967772a6c44e6bd80823fdc0
Tanıdığım Orhan Okay
Alim Kahraman
Büyüyen Ay Yayınları

… Balat gezilerimiz bittikten sonrasında İstanbul’un değişik mekanlarında buluşmalarımız başladı. Benim kendisine şehirle, semtlerle, geçmiş anılarıyla ilgili bazı sorularım da oluyor bunlar kimi zaman bu gezilere sebep teşkil edebiliyordu.

» Tanıdığım Orhan Okay Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

İstanbul içindeki gezmelerimizde bazı fotoğraflar çekiyordum. Fakat dizgesel değildi bu çabam. Zuhurata bağlıydı. Tıpkı gezilerimizin olduğu şeklinde. Bir gün, tabettirdiğim bir grup fotoğrafı kendisine getirerek, Hocam acaba arkalarına kısa notlar düşebilir misiniz benim için, dedim.

Orhan Okay’ın kişiliğinin şekillenmesinde, her yetişmiş insanda olduğu şeklinde, şahsen ve eserleriyle etkili olmuş birçok isim söz mevzusudur. Sadece şunu da sormamız lazım: Bir kişiliği bir tek tesir odaklarıyla açıklamak ne kadar doğrudur? Hocaları Nurettin Topçu ve Mehmet Kaplan’a ayrı ayrı özel bağlılıkları olmasına rağmen, bu bağlılık kendi kimliğini oluşturacak özgür ilgileri boğucu bir kalıba dönüşmemiştir. Buna meydan vermemiştir Okay. Yazdıklarına dikkatle bakılırsa, şahsen ve eserleriyle üzerinde tesir bırakan adlar A. Hamdi Tanpınar, Necip Fazıl Kısakürek, Tahirül Mevlevî hatta eserleriyle tanıdığı Mehmet Âkif, Yahya Kemal diye genişler. Evet, her kişilik bir terkiptir, fakat sonuç olarak gene de kendisidir. Orhan Okay, orijinalitesine haiz bir şahsiyettir.

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Akrabalar

» Tanıdığım Orhan Okay Kitabını Beğendiyseniz
» Tanıdığım Orhan Okay Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?