En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

81b5bd6327338c3fcf7ae93cacc65403
Solda Yenilenme Deneyimi TİP – TKP Birliği ve Türkiye Birleşik Komünist Partisi
Hüseyin Çakır
Belge Yayınları

TİP-TKP birliği Türkiye sol tarihinde, birleşme anlamında bir ilktir. İki partinin birlik programı aynı zamanda komintern geleneğinden kopuş programı da olmuştur. Bu programın en temel özelliği: “Süreçlere müdahale eden siyaset,” anlayışıdır.

» Solda Yenilenme Deneyimi TİP – TKP Birliği ve Türkiye Birleşik Komünist Partisi Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Türkiye komünist-sosyalist, sol hareket tarihinde derin izler bırakmış iki parti: Birincisi 1920’de kurulan Türkiye Komünist Partisi (TKP); İkincisi 1963’te sendikacıların kurduğu Türkiye İşçi Partisidir (TİP). 12 Mart 1971 darbesi TİP’i kapattı. TİP 1975’te Behice Boran liderliğinde Marksist- Leninist işçi sınıfı partisi olarak tekrardan kuruldu.

Bu araştırmada, iki partinin kısa tarihlerleri, birleşme süreci, yasal komünist parti oluşturmak için TKP ve TİP Genel Sekreterlerinin 16 Kasım 1987’de “Dönüş” leri ve sonrası mücadeleleri; iki partinin üstünde birleştiği, program, yenilenme, geçmişin muhasebesi Tezleri yer alıyor.

Birlik Tezlerinde, iktidar olmadan da politik iktidarların politikalarını etkileyerek, demokrasinin derinleşmesinde etken rol oynayacak çağdaş, demokratik, sol bir partinin kurulması fakatçlanıyor.

Türkiye Komünist Partisi ve Türkiye İşçi Partisi’nin birleşmesiyle oluşan Türkiye Birleşik Komünist Partisi’nin yenilenme, birlik, yasallık mücadelesinde önemli kazanımlar elde etmiş olarak yasal kongresini 12-14 Ocak 1991 yapılıyor.

Anayasa’da komünist adıyla parti kurulması yasak olması ve ikinci gerekçe, parti programında yer edinen Kürt problemi bölümü gösterilerek, kuruluştan 15 gün sonrasında Yargıtay Başsavcılığı Anayasa Mahkemesi’nde TBKP’nin kapatılması istemiyle dava açtı. 16 Temmuz 1991’de TBKP’nin kapatılmasına karar veriliyor.

TBKP’ye ne oldu? TBKP Kongresi, “Partinin Geleceği Üstüne Karar” aldığı kararda: “TBKP’nin en yüksek karar organı olarak Kurultay’miz, Partimizin geleceği ile ilgili olarak; Anayasa Mahkemesi’nde Partimiz hakkında açılan dava devam etiği ve yasal engellerin varlığını koruduğu koşullarda TBKP’nin, bu engeller aşılıncaya kadar, tüzel kişiliğini merkez organlarıyla sürdürmesini, bu sağlanınca tüzel kişiliğinin bütünüyle sona ermesini karar altına alır.

İlginizi çekebilir:  Ülkem ve Ben

Bunun dışındaki tüm TBKP üyelerini Toplumcu Birlik Partisi (SBP) içinde yer almaya, bu partiyi geliştirip güçlendirmeye çağırır. TBKP üyeleri bu yolla yasakların kalkmasına da daha büyük bir katkıda bulunacaklardır.” Bu sürecin nasıl geliştiği, Hüseyin Çakır’ın Yayınevimizden çıkan”Solda “Bir”lik Girişimleri ve Toplumcu Birlik Partisi Deneyimi” kitabında ayrıntılarıyla anlatıyor.
.

Listeme Ekle()

No account yet? Register

» Solda Yenilenme Deneyimi TİP – TKP Birliği ve Türkiye Birleşik Komünist Partisi Kitabını Beğendiyseniz
» Solda Yenilenme Deneyimi TİP – TKP Birliği ve Türkiye Birleşik Komünist Partisi Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir