En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Türk Dış Politikası Yıllığı 2017
Burhanettin Duran
Seta Yayınları

Türk Dış Politikası Yıllığı yayın hayatına başladığı 2009’dan beri küresel ve bölgesel gelişmeler ışığında Türk dış politikasının nabzını tutuyor.

» Türk Dış Politikası Yıllığı 2017 Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

2017’de Türk dış politikasındaki gelişmelerin ele alındığı bu kitapta on altı makale ile birlikte bu yılla sınırlı kalmayan beş bağımsız makale yer alıyor. Birinci bölüm Burhanettin Duran’ın “15 Temmuz Darbe Girişiminin Türkiye’nin İç ve Dış Siyasetine Etkisi” başlıklı çalışması ile başlıyor. “Türk-Rus İlişkilerinde İkinci Bahar Kalıcı mı?” başlıklı makalesiyle Nurşin Ateşoğlu Güney Türkiye ve Rusya arasındaki yakınlaşmanın muhtemel geleceğini analiz etti. Tuncay Kardaş “Trump Dönemi Türkiye-ABD Krizinin Analizi” isimli çalışması ile yeni ABD Başkanı Trump’la birlikte derinleşen iki ülke ilişkilerini ele aldı. Hakkı Uygur Ankara- Tahran ilişkilerini analiz ettiği “Arap Baharı Sonrası Bölgesel Gelişmeler Işığında Türk-İran İlişkileri” isimli makalesinde ilişkilerin seyrine odaklandı. Çağatay Özdemir ve Neslihan Saydam’ın kaleme aldığı “Türkiye-ABD İlişkilerinde Washington’daki Türk Lobisinin Rolü” başlıklı makalesinde ise iki ülke ilişkilerini belirlemede “Türk lobisi”nin etkisini değerlendirdi.

2017’de muhtelif alanlarda yaşanan dış politika gelişmeleri ise ikinci bölümde analiz edildi. Türkiye’nin Ortadoğu politikalarını Kemal İnat, Mustafa Caner, Recep Tayyip Gürler, Ahmet Arda Şensoy, Talha İsmail Duman, İsmail Numan Telci, İsmail Akdoğan ve Haydar Oruç inceledi. Türkiye’nin ABD ve AB politikalarını sırasıyla Kılıç Buğra Kanat ve Filiz Cicioğlu, Rusya ve Kafkasya politikasını da Özgür Tüfekçi kaleme aldı. Aynı şekilde Türkiye’nin Kıbrıs politikasını Enes Bayraklı ve Hacı Mehmet Boyraz, Balkanlar politikasını Mehmet Uğur Ekinci ve Dilek Kütük, Afrika politikasını Abdurrahim Sıradağ, Orta Asya ve Pakistan politikasını Tamer Kaşıkçı, Asya Pasifik politikasını Muhammet Hamza Uçar ve Latin Amerika politikasını da Mustafa Yetim yazdı. Sadık Ünay ve Şerif Dilek ise Türk dış politikasının ekonomi politiğini ele aldı.

İlginizi çekebilir:  Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası 2


Yazarı Sizekitap’da Ara
Yazarı Twitter’da Ara
Kitabı Twitter’da Ara
Yazarı Facebook’ta Ara
Kitabı Facebook’ta Ara


Bu kitap ve daha fazlası hakkında haber alın!
Bu kitabı kitap listenize ekleyin!
Listeme Ekle()

No account yet? Register

» Türk Dış Politikası Yıllığı 2017 Kitabını Beğendiyseniz
» Türk Dış Politikası Yıllığı 2017 Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?