En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Phantom Paine
Rıza Aydın
Gece Kitaplığı

Tarihsel süreç içinde, “Kırklar”, “Işık Tayfası”,“Teberler”, “Çelebiler”, “Kızılbaşlar” diye anılan Aleviler, başlarına gelen kötülükleri, kendilerine yapılan katliamları anarak bu günlere gelmişlerdir. Aleviler tarihsel yaşamları süresince başlarına gelen bu kötülükleri, katliamları niye anma ihtiyacı hissetmişlerdir? Bu soruyu yazar hem kendisine soruyor, hemde okurların kendilerine sormasını öneriyor.

Aleviler Kerbela’dan bu yana, kendilerine yapılan, başlarına gelen bütün kötülükleri, hep anarlar, bunları anlatmak için deyişler söylerler, Cemler yaparlar.

Aleviler başlarına gelen bu kötülükleri niye hatırlama ihtiyacı hissedip, anıyorlar? Bu, tesadüfen oluşmuş bir huymudur, bir gelenek midir, yoksa bunun bilince çıkarılmamış bir zorunluluğu var mıdır?

» Phantom Paine Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Yazar, belleğini meşgul eden bütün bu sorulara “kişisel tarihinin” ve yaşamının acılarıyla elde ettiği deneyimlerle yanıtlar üretiyor.

Hayatından örnekler veriyor. Sol elini tamamen ve sağ elinin de yarısını kaybeden yazar, Alevilerin çektiği acılarla kendi çekmiş olduğu acılar arasında benzerlikler kuruyor.

Elinizdeki esere bu vesileyle, Latince, “sahici olmayan ağrı” ya da “sebebi bilinemeyen ağrı” anlamına gelen “Phantom Paine” adını veriyor.

Hıristiyanlar İsa’nın çarmıha gerilmesini  2018 yıldır anarlar. Aleviler  ise Hüseyin’in  Kerbela da, 680 yılında, katledilişinden bu yana, yani  1338  yıldır anmaktadır. İsa’yı Roma devleti, Hüseyin’i  ise Emevi devleti öldürüyor. İnsanlık vicdanı ikisini de unutmuyor, anıyor. Anmamaları mümkün değil, anmama düşüncesi bu kesimleri rahatsız eder!

Pir Sultan’ın devlet tarafından idam edilmesini, 2 Temmuz, Sivas, Maraş, Çorum Katliamlarını Aleviler anarlar. Acılarına sahip çıkarlar.

“Phantom Paine”  “Aleviler Başlarına Gelen Kötülükleri Niye Anarlar?”  sorusuna yanıtlar üretiyor.

Aleviler, Türkler, Kürtler, Rumlar, Ermeniler, Çerkezler, Pomaklar, Süryaniler,Çingeneler “Neden Acılarına Sahip Çıkar” şeklinde sorulabilecek bir sorunun da muhatabı ve yanıtlar üretme potansiyeline sahip  “Phantom Paine!”

Yazarın kişisel tarihi ile Türkiye’nin bir dönemine tekabül eden tarihsel ve toplumsal gelişmelerin ve olayların birbirinden bağımsız olmadığına bu eserle tanıklık etmekteyiz.

İlginizi çekebilir:  15 Temmuz Yurtta Sulh İddianamesi

Vicdanı bilinçlenmiş her insan için “gerçek” ve ” gerçekler” bir yüktür. Yazar “Aleviler Başlarına Gelen Kötülükleri Niye Anarlar? ” sorusunu soruyor, bu ağır yük ile kendini ve bizleri  bıçak sırtında yüz yüze bırakıyor!

Aydın Şimşek


Yazarı Sizekitap’da Ara
Yazarı Twitter’da Ara
Kitabı Twitter’da Ara
Yazarı Facebook’ta Ara
Kitabı Facebook’ta Ara


Bu kitap ve daha fazlası hakkında haber alın!
Bu kitabı kitap listenize ekleyin!
Listeme Ekle()

No account yet? Register

» Phantom Paine Kitabını Beğendiyseniz
» Phantom Paine Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?