En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Kartal Gözüyle Milliyetçilik
Cazim Gürbüz
Asya Şafak Yayınları

1968 yılında Milliyetçi Türkiye diye slogan atarak başlamış Türk Milliyetçiliği mücadelesine. Hiç vazgeçmemiş, bilinçlenerek, derinleşerek, düzelterek, daha eleştirel olarak, ama eksenini hiç yitirmeden, hiç kaydırmadan bugünlere gelmiş. Cazim Gürbüzün kendi deyimiyle hayatı milliyetçilik
Millet, milliyetçilik, kimlik tartışmaları dünyada ve ülkemizde alevlenerek sürüyor. Herkes kendi meşrebince, inancınca ya da küresel efendilerinin isteği ve istencince katılıyor bu tartışmalara. Katılıyor da birilerinin amacı kafa ve kavram karıştırmak olunca; bilgi, çözüm, hüküm ve yöntem çıkmıyor bu milliyetçilik atışmalarından.
Cazim Gürbüz, kırk küsur yıllık bir milliyetçi ve bir araştırmacı-yazar olarak İşin doğrusu iddiasıyla bu pis oyunlu karmaşaya müdahil oluyor. Milliyetçiliği, anlatmaya ve anlamaya milletten başlıyor. Millet anlaşılsa, millette anlaşılsa zaten sorun kalmayacak. Milletlerin oluşum tarihi ve süreci, millet kuramları, milliyet duygusunun kaynağı; ırk, millet ve halk arasındaki bağlar ve ayrımlar, milliyet duygusunun sosyolojik, biyolojik ve etnolojik esasları, Türk milletinin oluşmasında doğal ve tarihsel olgular, milliyetçilik ve milletleşmeye karşı akım ve olgular, milli duygu, milli şuur, Türkçülük, Turancılık, Türk Birliği gibi konuların aslı, esası, tüm ayrıntısı okura aktarılıyor bu kitapta
Zamanımızda milliyetçilik nasıl olmalı? bu soru da çok hayati ve kilit bir soru. Bu kitap bun da ayrıntılı olarak yanıt veriyor. Milliyetçilikte ütopya, geçmişimizde milliyetçi ütopyalar ve günümüz milliyetçilerindeki ütopya kısırlığı da ele alınan bir diğer önemli başlık.
Mustafa Kemal Atatürkün millet ve milliyetçilik anlayışının da, kendi ifadeleri ve uygulamalarıyla, hiçbir saptırmaya, yanlı yoruma girişilmeden, hiçbir şey saklanılmadan olduğu gibi verildiğini, bu kitabı okuyanlar görüp algılayacaklardır.
Millet ve din, milliyet ve din, milli duygu ve din arasındaki ilişkiler ve çelişkiler, çoğu zaman ikiyüzlülükle, korkarak, siyasi gelecek ve oy kaygısı duyularak, durumu idare ederek ya da yanlı ve kasıtlı olarak anlatıldı ülkemizde. Cazim Gürbüz, bu yaraya neşter vurmuş desek yeridir. Belirleme ve çözümlemeleri gerçekçi, yansız, nesnel, mert, doğrultucu Bazı milliyetçiler de kızacak yazdıklarına, dinciler de, bu da aslında yolun doğruluğuna kanıt.
Ulusalcılık-milliyetçilik, milliyetçilik-yurtseverlik tartışmaları da bu kitapta mercek altına alınıyor. Bu bağlamda da Yazarımız, birilerinin ikiyüzlülüklerini, birilerinin ideolojik saplantılarını, birilerinin de torbadaki, yüzlerini ortaya çıkararak, en doğru yolu göstermiş oluyor.

» Kartal Gözüyle Milliyetçilik Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

İlginizi çekebilir:  Erdem ve Ödev


Kitabın Adı:Kartal Gözüyle Milliyetçilik
Kitabın Yazarı: Cazim Gürbüz
Yayınevi: Asya Şafak Yayınları
Kodu: 9789759159252
Sayfa Sayısı: 533
Basım Tarihi: 1


Yazarı Sizekitap’da Ara
Yazarı Twitter’da Ara
Kitabı Twitter’da Ara
Yazarı Facebook’ta Ara
Kitabı Facebook’ta Ara

Listeme Ekle()

No account yet? Register

» Kartal Gözüyle Milliyetçilik Kitabını Beğendiyseniz
» Kartal Gözüyle Milliyetçilik Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?