En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Bir Siyasi Partinin Başarı Dinamikleri: Alman Cdu Örneği
Oğuzhan Ekinci
Gece Akademi

Siyasi partiler, kolektif talepler ile karar alma mercii olan devlet aygıtı arasında son derece önemli bir bağlantı görevi (linkage funktion)  üstlenirler.  Siyasi partilerin devlet ve toplum arasında sadece siyasal süreçlerde bir “arabulucu işlevi” (Interessenvermitlung) görmez, aynı zamanda toplumsal düzlemdeki farklı kesimleri de birleştirici/bütünleştirici bir işlevi (integrative Funktion) de yerine getirler. Böylece siyasi partiler, kolektif çıkarlara yönelik tasarladıkları birbirinden farklı siyasal, sosyal ve ekonomik hedefleri devlet düzlemine kanalize etmeye ve bunları aynı resmi düzlemde gerçekleştirmeye çalışırlar. Bu nedenle siyasi partiler, Niklas Luhmann’ın ifadesiyle, “kolektif olanı bağlayıcı kararlar” alarak kendi güçlerini onlara sağlanan demokratik sistem içerisinde devamlı kılmak isterler. Bu bakımdan siyasi partiler, gerek değer ve tutumları gerek de düşünsel duruş ve inançları ile devleti biçimlendiren, ülkedeki siyasal kültürü belirleyen ve toplum ile devlet
arasında bir köprü görevi üstlenirler.

» Bir Siyasi Partinin Başarı Dinamikleri: Alman Cdu Örneği Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Hristiyan Demokrat Birliği partisi (CDU), Federal Almanya Cumhuriyeti’nin 70 yıllık tarihinde tek başına ya da koalisyon ortağı olarak toplam 50 yıl hükümette yer almış ve sekiz Şansölyeden beşini politikacıları arasından çıkarmayı başarmış bir partidir. Avrupa partileri arasında da sıra dışı bir başarı modeli sergileyen CDU, 1949-2005 yılları arasında yapılan on altı genel seçimden sadece dördünde yüzde kırkın altında oy almıştır. Bu bakımdan Federal Almanya Cumhuriyeti‘nin hâkim partisi konumunda olan CDU‘nun başarı öyküsünü anlamak isteyenler onun tarihisel gelişimini yakından bilmelidirler. Bu çalışma, II. Dünya Savaşı sonrası Almanya‘sının yirmi beş yılını aydınlatarak Konrad Adenauer öncülüğündeki CDU partisinin kuluruşunu, yükselişini ve seçim başarılarının ardındaki dinamikleri analiz etmeyi amaçlamaktadır.

Konuyu kristalize edebilmek için çalışmanın ana ilgi odağı, CDU partisinin kurulduğu dönemsel koşullara, bu partinin beslendiği siyasal geleneklere, sahip oldukları güçlü liderliğe, iç ve dış siyasette uyguladığı sosyo-ekonomik politikalarına yoğunlaşacaktır. Bu minval üzere çalışmaya yön tayin edecek olan çekirdek sorular şunlardır:

İlginizi çekebilir:  Wirtschaft und Gesellchaft

1-Siyasal parti nedir ve geniş toplumsal kitlelere ulaşmayı başaran Halk-partisinin (Volkspartei: Catch-All Party) temel unsurları nelerdir?
2-Devletin içinde bulunduğu tarihsel koşullar,  bir siyasi partinin başarısında ne gibi bir etkiye sahiptir?
3-Bir siyasi partinin güçlü bir geleneğe ve siyasal bir kimliğe sahip olması bir partinin başarılı olmasında ne gibi bir öneme sahiptir?
4-Karizmatik bir lider ve güçlü bir liderlik kadrosu bir siyasi partinin yapısında, toplumsal kabulünde ve seçim başarısında nasıl bir etkiye sahiptir?
5-Bir siyasi partinin sosyal, siyasal ve ekonomik entegrasyon başarıları (yani iç siyasette farklı toplumsal tabakaların desteğini kazanması, büyük kitlesel çıkarları derleyip toparlama kabiliyetine sahip olması, izlediği ekonomik politikalar ve dış siyasetteki diplomasi performansı) ile seçimlerde elde ettiği başarılar arasında nasıl bir bağ vardır?
6- Çalışmaya konu olan bu siyasi partinin başarı kaynakları ışığında genel-geçer ilkeler elde edebilir miyiz?


Bir Siyasi Partinin Başarı Dinamikleri: Alman Cdu Örneği


Yazarı Sizekitap’da Ara
Yazarı Twitter’da Ara
Kitabı Twitter’da Ara
Yazarı Facebook’ta Ara
Kitabı Facebook’ta Ara

Listeme Ekle()

No account yet? Register

» Bir Siyasi Partinin Başarı Dinamikleri: Alman Cdu Örneği Kitabını Beğendiyseniz
» Bir Siyasi Partinin Başarı Dinamikleri: Alman Cdu Örneği Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?