En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

59a8c688ec98492af1f9a729ea00f61e
Osmanlı Atları
İhsan Abidin Akıncı
Milenyum Yayınları

1904’te Askeri Baytar Okulu’nu bitiren İhsan Abidin 1921 yılında İstanbul Askeri ve Sivil Baytar Mektepleri’nin “Baytar Mekteb-i Alisi” adı altında birleştirilmesi üzerine bu okulun hıfzıssıhha ve zootekni müderrisliğine getirilir. Tarım Bakanlığı Müsteşarlığı (1927 – 1931) yaomış, zootekni alanında önemli hizmetleri de olmuştur.

» Osmanlı Atları Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

İhsan Abidin Bey, Yüksek Ziraat Enstitüleri, hara ve depoların kurulmasında önemli rol almıştır. Yurt içinde ve Avrupa’da yayınlanan birçok makaleye ve on beşten fazla kitaba imza atmıştır.
Günumüzde de başyaralanan kıymetli bir kaynak, “At ve Atçılık” üzerine yapılan en önemli araştırma olan İhsan Abidin [Akıncı]’nın “Osmanlı Atları” isminde eseri, yüz yıl sonrasında okurları ile yeniden buluştu.

İki yüz yetmiş dokuz sayfa metin ve kırk sekiz fotoğraf ihtiva eden eserde; Avrupa ve Afrika’dan örnekler verirken Asya’nın en ücra köşelerine kadar uzanıp at cinslerinin bakımları, beslenmeleri, özelliklerinden bahsederken; At yetiştiriciliğinin önemine vurgu yapılıyor.

İhsan Abidin [Akıncı] bu eserinde hicri ikinci ve miladi dokuzuncu yüzyıllarında yaşamış bir Arap edibin sözlerini naklediyor: “ Bir yazman yaprakları ne kadar kolay çevirirse Türk atlıları da düşmanı o denli kolay çevirirler. Türkler, yanlarından başka atın geçmesine tahammül edemeyen atları tanırlar ve onlar sadece harpte denenmiş atlara güvenirler…”

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Bir Avuç Mutluluk

» Osmanlı Atları Kitabını Beğendiyseniz
» Osmanlı Atları Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?