En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

829ca64bb6562e17d9c182aed6fb1cc1
Müslüman Aydın
W. Montgomery Watt
Ankara Okulu Yayınları

Bir kelâmcı-filozof olan Gazâlî’nin yaşamı ve düşüncesi, İslâm toplumunun tinsel değerlerini tespit etmede esaslı bir rol oynamıştır. Yazar, bu yeni biyografik eserde Gazâlî’nin başarısını informasyon sosyolojisi açısından değerlendirmekte ve aynı zamanda, uzman olmayan araştırıcıya kendi İslâm anlayışını genişletme gücünü vermektedir.

» Müslüman Aydın Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Bu kitap, değişik bir düzeyde, günümüz dünyasının güç şartlarında birçok aydın tarafından duyulan bir ilgiden doğmuştur. Eğer biz tarihin akışının, büyük ölçüde, ekonomik ve maddi faktörler tarafından atama edildiğini kabul edecek olursak, görevi fikirlerle uğraşmak olan aydının rolü nedir? Onlar, görevinin bilincinde olan aydınlar olarak, içinde yaşadıkları dünyanın buhranlı durumunda, onu tehdit eden yıkıcı unsurlardan korumak için özel bir çözüm yolu bulabilirler mi?
İşte W. M. Watt, en büyük İslâm aydınlarından birinin mücadele ve başarısını araştırmak suretiyle bu sorulara bir yanıt verme girişiminde bulunmuştur.

Buna göre, elinizdeki bu kitap, Gazâlî’nin şahsında, ilâhiyatçının toplumsal fonksiyonunu, dolayısıyla topyekûn ilâhiyat eğitiminin cemiyet yaşamındaki yeri ve önemini ortaya koymaktadır. Burada esas alınan informasyon sosyolojisi bakış açısına göre, “aydın” olduğunu iddia eden hepimiz “Ben olmasaydım içinde yaşadığım cemiyet ne kaybederdi?” sorusunu sorarak kendi görev bilinç ve sorumluluğunu gözden geçirmek zorundadır.

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Mevlevi Bir Şairden Sırlar Hazinesi Abiri'nin Kenzü'l Esrar Mesnevisi

» Müslüman Aydın Kitabını Beğendiyseniz
» Müslüman Aydın Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?