En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

f7cc91050e8cb24508dcb62c8738cbc8
Meslek Gazetesi 1924 – 1925
Eminalp Malkoç
Doğu Kitabevi

MESLEK GAZETESİ 1924 – 1925 Türkiye’de İşçi Yaşamı ve Zonguldak Kömür Havzası adıyla yayınlanan kitap, bir dönemin işçi hareketine ışık tutması bakımından önemli bir çalışma.

» Meslek Gazetesi 1924 – 1925 Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Meslek gazetesinde çeşitli esnaf cemiyetleriyle meslek örgütleri hakkında yazı ya da haberler yayımlanmış ve işçilerle ilgili dönemin güncel vakalarını da kapsayan çeşitli yayınlara yer verilmişti. Akıllı Cemal şeklinde adlar kanalıyla işçi tarihinin yapraklarının aralandığı Meslek gazetesinde “amele zamanı”, “amele yaşamı” ve “amele hareketleri” şeklinde başlıklar altında Türkiye’deki işçi sınıfının geçmişinin yanında etkinlikleri ve örgütlenme çalışmaları hatta işçilerin yaşamları ve yaşam şartları işlenmişti.

“Meslek Gazetesi 1924-1925, Türkiye’de İşçi Yaşamı ve Zonguldak Kömür Havzası” adını taşıyan çalışma, birbirini destekleyen iki mevzu üzerine oturtulmuştur. İlk bölümde, gazetenin işçilere yönelik yayınları ve işçi sınıfına yaklaşımı ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Zonguldak kömür havzası ve kömür işçilerine yönelik gazetenin oldukça ciddi düzeydeki yazı dizileri incelenmiştir. Zonguldak kömür havzası ve bölgedeki işçi yaşamının bilimsel düzeye yakın ele alınmış olmasından dolayı, gazetenin bu mevzu hakkındaki yazı dizisi ve mevzuyla ilgili yazıları günümüz Türkçesine çevrilerek çalışmaya ek olarak konulmuştur.

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Karanlık Yansımalar

» Meslek Gazetesi 1924 – 1925 Kitabını Beğendiyseniz
» Meslek Gazetesi 1924 – 1925 Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir