En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

d4310b9a5c7a21f8354155fd35b0f11a
Kut’ül Amare
Onur Yumurtacı
Pergole Yayınları

1299 yılında 400 çadırla Bizans sınırında kurulan Osmanlı Devleti gün geçtikçe büyümüş büyüdükçe de muhteşem bir dünya düzenı ortaya koymaya başlamıştır. Ortaya koyulan bu muhteşem Dünya Düzenı’nın arkasındaki en büyük güç ise doğal ki İSLAM’dı. İslam’ın kaide ve kaidelerini damarlarındaki en uç noktalara kadar hisseden Osmanlı hükümdarları çevreındaki insanoğluı da bu nizama göre seçmekteydiler. Zaman içinde İstanbul fethedilmiş ve Osmanlı Devleti’nin başkenti adeta Dünya’da refah ve adaletin başkenti konumuna gelmişti. İlim’de, bilimde, fende, astronomide ve aklınıza gelebilecek her alanda bu yeni Dünya Düzenı kuvvetlendirilmeye çalışılmıştı.

» Kut’ül Amare Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Sadece Dünya üzerinde kurulan bu düzenı istemeyen şer odaklarda bu düzeni ortadan kaldırmak için boş durmuyor ve var güçleri ile çalışıyorlardı. Özellikle Coğrafi Keşifler ve Endüstri İnkılâbı ile büyük sömürgeler elde eden ve sömürgelerden “ Güneş Batmayan İmparatorluk “ kuran İngiltere bu refah ve hakkaniyet düzenının zaman içinde bir numaralı düşmanı konumuna gelmişti. Çünkü birlik ve beraberlik içersinde rahat ve adil bir ortamda yönetilen toplumlar sömürülemezdi. İşte bu düzeni ortadan kaldırmak için Osmanlı topraklarına yalnız askeri olarak değil casusları ile nifak tohumları ekmek sureti ile de saldırmaya başlamışlardır. Fakatç bu hakkaniyet ve hoşgörü düzenini yıkıp yerine İngilizler başta olmak üzere Avrupa’nın çıkarlarını korumuş olan yeni bir düzen kurmaktı.

Zaman içinde “ Buyuruculuk “ adını alacak bu sistemin en büyük ve başlıca düşmanı ise İSLAM ve MÜSLÜMANLAR olmuştu. Dünya yer altı ve yer üstü zenginliklerinin büyük bir kısmına haiz olan Müslümanların oluşturduğu ve Halifelik bağı ile kuvvetlendirilmiş bu sistem yıkılmadan İngiltere sömürgelerinde istediği başarıyı kuramayacaktı. İşte bu sebeple özellikle Orta Doğu’daki Müslüman halk üzerinden Osmanlı’ya karşı birçok siyasal faaliyette bulunmuştu. Bu faaliyetler I. Dünya Harbi ile beraber askeri olarak ayyuka çıkmış “ Hasta Adam “ olarak tabir edilen askeri, siyasal ve ekonomik olarak çökerttiklerini düşündükleri Osmanlı Devleti’ni tarih sahnesinden silmeye artık yalnız birkaç adım kalmıştı. Bu adımlar bir an önce atılıp Osmanlı Devleti ve Müslümanların koruyucu gücü olan Halifelik makamı tarih sahnesinden tamamen silinecekti.

İlginizi çekebilir:  Ay Portakalı

İşte I. Dünya Harbi bu düşüncelerle Avrupalı Emperyal güçler açısından daha bir örutubet kazanmıştı. Savaş başladıktan sonrasında önce1915 yılında Çanakkale Cephesi’nde Osmanlı askerlerinin göğsündeki inanç gücü ve vatan sevgisi ile yakından tanışan bu Sömürgeci Emperyal güçler Payitahtı ele geçirememenin siniri ile 1916 yılında Bağdat’a yönelmiş İstanbul’da yapamadıkları katliamları Bağdat’ta yaparak Çanakkale’nin intikamını almak istemişlerdi.

Listeme Ekle()

No account yet? Register

» Kut’ül Amare Kitabını Beğendiyseniz
» Kut’ül Amare Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?