En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

65117daa7086ee5cc5b667e0abdd6338
İşgal Hemen hemen Bitmedi
Mete Han
İskenderiye Yayınları

Sömürgeleştiremediklerimizden misiniz?

» İşgal Henüz Bitmedi Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

İnsan ortaya çıktıktan sonrasında doğa bozuldu. İnsan bencildir. İhtiyaçlarını karşılamak ve kendisini güvende sezmek, dahası diğerlerinden üstün ve de diğerlerinden güçlü olmak adına her şeyi yapar.Yaptı da.

Önceleri, yetersiz buğdayı karşılamak için zor kullanarak koloniler edindi. Sonrasında daha çok yere haiz olmak için. Sonrasında bu gücün tatmini yetmedi. O doğası gereği daha çok istedi. Daha çok yiyecek, daha çok yer, daha çok para, daha çok güç… Başka insanoğluı köleleştirip ellerindeki değerli şeyleri hiçbir karşılık ödemeden almak öyle tatlı geldi ki sonunda buna bir de meşruiyet kılıfı buldular:

“Bilgisiz insanlara ilim, din ve demokrasi getirmek…”

Onlar kendilerinin ürettiği ve bir tek kendilerine işleyen bu suni yaşam biçimi modelini satıp zenginliğin zirvesine ulaşırken, daha güçsüz birileri gittikçe daha azla yetinmeye alıştı. Daha da kötüsü, köleleşmek bile olması ihtiyaç duyulan benzer biçimde göründü.Demokrasi için, yaşamak için bu olmalıydı. Kendi işgalcilerinin dillerini mevzuşmak, onların dinlerine inanmak, onların gösterdiği -aslında arzuladığı- benzer biçimde yaşamak düzgüsel hatta mecburi bir sebep haline geldi.

Kısaca olan oldu. Güçlü adam mutlu ve varlıklı, güçsüz adam fikirsiz ve yoksul. Güçlü adam sürekli işgal etti. Hâlâ da ediyor.

Gerekçesi var. Ve bu gerekçe kabul de görüyor. Eğer gücünüz yoksa, bilginiz de yoksa fakat zenginseniz kapatın gözlerinizi ve bekleyin. Onlar ne olursa olsun gelecek. Ya da gözlerinizi asla kapatmayın…

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Baba Oğul ve Kutsal Roman

» İşgal Henüz Bitmedi Kitabını Beğendiyseniz
» İşgal Henüz Bitmedi Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?