En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

0806a6f287c35269b2b731af176b16e4
İmam-ı Azam Ebü Hanife’nin Kur’an Anlayışı
Fatih Tok
Kuramer Yayınları

Ebü Hanife, İslâm düşüncesinin teşekkül devrinde yaşayan ve ortaya koyduğu fikirlerle de o dönemin düşünce yaşamına yön veren önemli bir şahsiyettir. Bu yüzden onunla ilgili yapılan her bir çalışma için, öncelikle o dönemde tartışılıp olgunlaşmış olan birçok itikâdî, fıkhî yada siyâsî mevzunun çok iyi araştırılması gerekmektedir. Zira Ebü Hanife, kendi döneminde cereyan eden derhal her önemli tartışmaya (kelami, siyasal, fıkhi vs.) ya bizzat katılarak ya da mevzuyla ilgili kendi fikirlerini beyân ederek müdâhil olmuştur.

» İmam-ı Azam Ebü Hanife’nin Kur’an Anlayışı Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Hem kelam hem de fıkıh sahasında İslâm düşünce tarihinin köşe taşlarından önde gelen Ebû Hanîfe, müslümanların büyük bir ekseriyeti tarafından benimsenen itikâdî ve fıkhî görüşler ortaya koymuştur. Onun tarafından dile getirilen birçok özgün düşünce, İslam düşüncesinin teşekkül ve gelişimine önemli katkılar sağlamıştır.

Bu çerçevede, Kur’an-ı Kerim’le ilgili bilimsel nitelikli çalışmaları desteklemeyi ve bunları imkân nispetinde yayına dönüştürmeyi hedefleyen KURAMER olarak, 2016 yılında gerçekleştirdiğimiz “KURAMER Yayın ve Araştırma Ödülleri” programı kapsamında genç araştırmacı Dr. Fatih Tok’un 2015 yılında doktora tezi olarak hazırlamış olduğu “İmâm-ı Âzam Ebû Hanîfe’nin Kur’an Anlayışı“ başlıklı bu eserin hem düşünce dünyamızı bu istikamette zenginleştirmek hem de Ebû Hanife’nin Kur’an yaklaşımını idrak etmek açısından önemli bir boşluğu dolduracağına inanmaktayız.

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Bir Rüyadır Aşk

» İmam-ı Azam Ebü Hanife’nin Kur’an Anlayışı Kitabını Beğendiyseniz
» İmam-ı Azam Ebü Hanife’nin Kur’an Anlayışı Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir