En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

ab634062393230a9a0216187e42e9008
Hadis ve Sünnet Anlayışınız
Kadir Gürler
Ay Yayıncılık

“Hadis ve Sünnet Anlayışımız” adlı kitabımızda hadis ve sünnetle ilgili bazı mevzuları ele aldık. Bilinçli olarak tartışmalı mevzulara girmediğimiz bu çalışmamızda, genel bir değerlendirme hayata geçirmeye çaba gösterdik.  

» Hadis ve Sünnet Anlayışınız Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Kitabımızın ilk bölümünde hadis, sünnet ve re’y kavramlarını ele alarak, bu kavramların kelime ve terim anlamlarını verdik. Hadis ilminin temel yapı taşlarından olan “hadis ve sünnet” ikilisini açıklarken, bunların yanı sıra “re’y” kavramına da değinmenin önemli olacağını düşündük. Zira hadis ve sünneti tanıtırken, re’yden söz etmemek ciddi bir eksiklik olurdu. Çünkü özellikle de fıkhî/hukûkî problemlerin çözüme kavuşturulması sırasında gerçekleşen “içtihat” faaliyetlerini re’yden uzak düşünmek mümkün değildir. Ayrıca hadis-sünnet-re’y üçgeninde, diğer âlimlerimize göre re’yi birazcık daha farklı boyutlarda kullanan hanefî ulemâsının bu çerçevedeki konumunu da örnekler eşliğinde kısaca anlattık.

İkinci bölümü; peygamberimize itaat meselesi, hadis ve sünnetin vahiyle bağlantısı, hadis ve sünnetin dindeki yeri, sünnetin bağlayıcılığı benzer biçimde mevzularla sınırlı tuttuk. Nitekim hadis ve sünnet anlayışımıza dâir bütün mevzuları ele almanın mümkün olmayacağı bu mütevâzi çalışmamızda, siz değerli okuyucularımızın huzuruna, önemli gördüğümüz seçbilimselş başlıklarla çıkmayı tercih ettik. Bu bağlamda, peygamberliğin lüzûmu, Hz. Peygamber’in görevleri, peygamber efendimiz’i (s.a.v) nasıl anlamamız gerektiği ve O’nun örnekliği noktalarını özetledik.

Üçüncü ve son bölümde ise, hadisleri anlama ve değerlendirmenin nasıl olacağının yöntemini, yol haritasını çizmeye çaba gösterdik. Bu kısımda hadisleri, ifade etmiş oldukları data değeri açısından sınıflandırmanın anlamlı ve faydalı olacağına kanaat getirdik.   

Hadis ve sünnet, en genel ifadesiyle, islâmî kültür zamanı açısından son aşama önemlidirler. Hadis külliyâtı, biz müslümanlar için şu ya da bu şekilde dinden siyasete, eğitimden ekonomiye, kısacası yaşamımızın neredeyse her alanına hitâp eden varlıklı bir kaynak değerindedir. Gene bu kaynak, islâmî ilimlere kanıt, dayanak ve araç-gereç sağlama açısından da “eğer olmazsa olmaz” bir ehemmiyete haizdir. Bütün bunlarla beraber, daha mühim olan asıl nokta ise, bizlere kadar ulaşan bu devâsâ mirastan nasıl yararlanacağımızdır. İşte biz bu kitabımızda, Peygamberimizin bizlere vermek istediği bildiriın peşine düşerek, peygamberimizi anlamanın ve O’nun mesajlarını güncelleştirebilmenin arayışı içine girdik. Evet, doğrudur; hepimiz peygamberimizle aynı vakit diliminde yaşfakat nimetinden yoksun kalmış ve böyle bir saadete erememiş olabiliriz. Fakat bu hakikat, O’nunla fikirdaş, zihindaş ve gönüldaş olamayacağımız anlamına gelmemelidir. Yeter ki biz, hadis ve sünnette yer edinen data ya da hükümlerin doğru bir şekilde pratiğe yansıtılması için lüzumlu olan evrensel ve kapsayıcı alt yapıyı sağlam tutalım. 

Listeme Ekle()
İlginizi çekebilir:  1928’de Hıristiyanlaştırılan Kızlar

No account yet? Register

» Hadis ve Sünnet Anlayışınız Kitabını Beğendiyseniz
» Hadis ve Sünnet Anlayışınız Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?