En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

d05c679258223b221303b4ffadba8ce3
Gürer Aykal: Şefle Yüz Yüze
Evin İlyasoğlu
Remzi Kitabevi

“Şefin, yönettiği yapıtın bestecisine saygısı, partisyonu iyi okuyup doğru aktarmasına bağlıdır. O besteci çağlar ötesinden de olsa, kendi vatandaşı da olsa, şefin sorumluluğu aynıdır.”

» Gürer Aykal: Şefle Yüz Yüze Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

“Orkestra şefi bir eseri iyice çalışan, özümseyen, kendi benliğiyle benzeştiren, sonrasında da o güne kadar edindiği kültür ve bilgiler doğrultusunda onu orkestradan almasını bilen kişidir.”

– Gürer Aykal

Orkestra şefinin sazı, orkestrasıdır. Besteci, yorumcu, dinleyici üçgeninde uyumlu bir yorum elde etmek için şefin mutlak otoritesi gerekir. Orkestrada tek karar şefindir. Hatta, “demokrasi yoktur” deyişi, herhalde bir tek orkestra ortamı için geçerlidir.

Orkestra şefliği, müziğin en uzun eğitim gerektiren dalıdır. Diğer dalların aynı yaştaki yorumcularına göre, daha çok olgunluk ve özgüven gerektirir. Şef, üyelerin güvenini salt otoriteyle değil, onların kabiliyetlerini değerlendirmesiyle kazanır.

Gürer Aykal 11 yaşında başladığı konservatuvar eğitimini 26 yaşında tamamladı; önce keman, sonrasında kompozisyon mezunu oldu. Sonunda gönlünde yatan şeflik diplomalarına, İngiltere ve İtalya’da kavuştu.

Gürer Aykal’ı tanıtan ve onun icrasını duyuran bu kitabın, orkestra ailesini merak edenlere bir rehber olmasını ve genç müzikçileri de o aileye girmek için özendirmesini arzuluyorum.

– Evin İlyasoğlu

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  İdealist Öğretmen

» Gürer Aykal: Şefle Yüz Yüze Kitabını Beğendiyseniz
» Gürer Aykal: Şefle Yüz Yüze Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?