En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

faf4bf3f64ba8e475975b51b9f48234b
Ego Yaşam Oyunu
Frank Schirrmacher
Asi Kitap

Soğuk Savaş bittikten 25 yıl sonrasında bugün toplumlarımızda yeni bir Soğuk Savaş patlak veriyor. Soğuk Savaş sırasında ekonomistler ve ordu tarafından kuramsal bir insan modeli geliştirildi; bu insan modeli bir tek kendi menfaatiyle ilgilenen ve kendi hedeflerine ulaşabilmek için rakiplerini kandıran bencil bir varlıktı: çağıl bir homo economicus. Bu model, Soğuk Savaş’taki kariyeri sona erdikten sonrasında, ıskartaya çıkarılmadı, bunun yerine 21. yüzyılın ihtiyaçlarına göre adapte edildi. Yeni bir enformasyon kapitalizmi çağının sirk müdürü oldu. Bir taraftan düşünceleri okumaya, denetim etmeye ve etkilemeye çalışırken, diğer taraftan riskleri tahmin etmeye, değerlendirmeye ve ortadan kaldırmaya çaba etti. Bugün borsa işlemleri onun tarafından yönlendiriliyor. Bizim tercihlerimize ilişkin ayrıntılı bir fotoğraf çıkarabilmek ve bunun sonucunda bizlere satın alabileceğimiz mallar önerebilmek ve satabilmek için bilgisayar algoritmalarını ve Büyük Veriyi kullanıyor. Model bugün kerameti kendinden menkul bir kehanete dönüştü. Artık kendi yazgımızın efendileri değiliz. Yaşam Oyunu biz olmadan işliyor.

» Ego Yaşam Oyunu Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Schirrmacher 1950’lerde Rand Şirketi’nin Soğuk Savaş oyunlarından 2008’deki mali çöküşe yol açan borsa işlemleri tekniklerine kadar, toplumsal yaşamın nasıl olup da bu denli aşırı şekilde rasyonalleştiğini ele alıyor ve bu gelişmelerin oyun teorisi, rasyonel seçim teorisi ve neoliberal ekonominin yükselişiyle nasıl iç içe olduğunu ortaya koyuyor. Devlet ve politika bu süreçte bilgisayarlı oyun teorisi mantığına ve ekonomistik bir dünya görüşüne giderek daha çok teslim oldu ve asıl karar-almayı sürece bıraktı. Bu yürekli yeni dünyada, bilgisayarlarının karşısında yalnız kalan bireyler kendi seçimlerine dayanan bir gerçeklik inşa ettiklerini sanabilirler, oysa aslında en başından beri oyunun kurallarını belirleyen başkaları tarafından ustalıkla yönetim ediliyorlardır.

Almanya’nın en seçkin gazetecilerinden biri tarafından kaleme alınan ve tüm dünyada çok satanlar listesine giren bu kitap, giderek her yere nüfuz eden ve bir tek parlamentoları ve anayasaları değil, aynı zamanda kişilerin olmak istedikleri bireylerin egemenliğini derinden sarsma tehlikesi yaratan bir düşünme biçimine yönelik güçlü bir iddianame niteliği taşır.

İlginizi çekebilir:  Yıldızlar Şehri
Listeme Ekle()

No account yet? Register

» Ego Yaşam Oyunu Kitabını Beğendiyseniz
» Ego Yaşam Oyunu Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?