En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Sıkı Dostlar Amansız Düşmanlar
Michael Thompson
Görünmez Adam Yayınclık

Çocuklar henüz büyüme ve gelişme aşamasında oldukaları için etkileşimlerini bazen hafife alabiliriz.İlişkilerini yüzeysel , birbirlerine etkilerini ise geçici kabul edebiliriz. Oysa çocuklar en az yetişkinlerinki kadar gerçek , derin ve karmaşık bir sosyal yaşama sahiptir, özveriden entrikaya , iyilikseverlikten zorbalığa , birlik olmaktan dışlanmaya , rekabetçi ittifaklardan gruba hükmetme hırsına kadar her şey , çoğunlukla da birbirlerine karışarak , çeşitli biçimlerde karşımıza çıkar.
Çocuklar ne zaman bir araya gelseler , tüm işleyişi yeni baştan şekillendiren sosyal dinamikler yaratırlar.Farklı niteliklere sahip gruplar oluşmakla kalmazlar , bir sosyal hiyerarşi inşa edip basamaklarınada yerleşirler. Bu yapı içindeki sosyal etkiler kimini önder konumuna getirirken, kiminde de reddedilip dışlanan mazlmumlar yaratır ; kimi grubu popüler kılarken , kimini aykırılaştırır. Ama ne olursa olsun , çocuğun kendini tanıdığı , yeterlik ve özelliklerini keşfettiği, doğru ve yanlışla denelemer yağtığı bu sosyal yaşam oluşturur.
İlşkilerde ve duygular konusunda büyük oranda deneyimsiz olan çocuğu bu karmaşık sosyal dünyada yönlendiren ise arkadaşlık olgusudur. Çocuk , arkadaşları sayesinde denemeler yapma cesareti bulur. Çünkü arkadaş , öz keşfe olanak tanıyacak korunaklı alanaı yaratan kişidir . Sosyal yaşamaın tatsızlıklarına (belli bir grupça, alaya maruz kalma , çoğunluk ile iletişimsizlik vb) karşı kalkan görevi de görür.Her çocuğun kendini gerçek benliğini bulacağı bir yere ihtiyacı vardır. İşte o yer, arkadaşlar alemidir.Yetişkinliğe giden yolda kilit önem taşıyan bazı dönüşümler orada geçilir.
Sıkı Dostlar , Amansız Düşmanlar , hem farklı gelişim aşamalarına göre hem de farklı koşullar ve olumşumlar penceresinden yaptığı sosyal analize çocuk toplumuna açılan penceresiz olmayı amaçlamaktadır. Hangi konuda müdahale etmeniz gerektiğini , hangi konuda ise yaşanan sorunları aslında yıllar öncesinde bebeğinizle bağlanma aşamasında çözmüş olduğunuzudaha kolay ayırt etmenizi sağlayacaktır. Dahası müdahale etmeniz gereken durumlarda (ister ebeveyn olun , ister de öğretmen ve eğitimci ) size yol gösterecek güncel bilgi ve temel ilkeler sunacaktır.

» Sıkı Dostlar Amansız Düşmanlar Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

İlginizi çekebilir:  Ahıska'da Bir Ermeni Gelin Sara

Sıkı Dostlar Amansız Düşmanlar


Yazarı Sizekitap’da Ara
Yazarı Twitter’da Ara
Kitabı Twitter’da Ara
Yazarı Facebook’ta Ara
Kitabı Facebook’ta Ara

Listeme Ekle()

No account yet? Register

» Sıkı Dostlar Amansız Düşmanlar Kitabını Beğendiyseniz
» Sıkı Dostlar Amansız Düşmanlar Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?