En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Roja Nü ü Edebiyata Kurdi ya Geleri – 1 Çirok ü Serpehati
Necat Keskin
Avesta Yayınları

Avesta, hemü teksten edebiyata kurdi ya geleri ku di kovara “Roja Nü” de çap büne berhev dike ü di se cildan de diweşine. Kiteba yekem “Çirok ü serpehati” ne. Berhem ji aliye Necat Keskin ve hatine amadekirin.

» Roja Nü ü Edebiyata Kurdi ya Geleri – 1 Çirok ü Serpehati Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Roja Nü di 1e Gulana 1943yan de li Berüde wek rojnameyeke hefteyi dest bi weşana xwe dike. Xwedi ü gerinendeye rojnameye Kamiran Ali Bedirxan e ku we deme di Hawar ü Ronahiye de ji dinivise.

Roja Nü, ligel ku rojnameyeke hefteyi ye ü behtir bi naveroka xwe ya nüçeyan derketiye peş ü herweha ji tene 4 rüpel in ku nivi je fransi ye, ji aliye edebiyata geleri ya kurdi ve ji geleki dewlemend e. Çirok, stranen geleri, şer, dürik, qewl ü ayin, mamik, gotinen peşiyan ew cureyen edebiyata geleri ya kurdi ne ku Roja Nü giringi bi wan daye ü cih daye wan di nav rüpelen xwe de. He di hejmara peşi, di rüpele seri de Roja Nü bi düriken li ber tembüre dest pe dike. ev tegihiştin, raman ü fikra Kamiran Bedirxan a derbare edebiyata geleri nişan dide. ew ji wek rewşenbiren ewropi “rihe gel”e xwe di ve edebiyate de dibine ü loma ji giringiye dide wan.

Gava mirov li Roja Nü dinere ve giringiye bi awayeki zelal dibine ü herweha rasti xezineyeke edebiyata geleri a kurdi te. Di nav ve xezineye de 24 çiroken kurdi, 95 stranen kurdi, 16 qewl ü ayin, 61 dürik, 2 şer, loriyek ü çend mamik ü gotinen peşiyan cih digirin. Hemü minak ji me di se cildan de tomar kirin. ev cilda peşi ya berdest ji çirok ü serpehatiyan pek te. Ya duyem de bibe strana kurdi ü di ya seyem de ji de minaken din en wek dürik-qewl-lori cih bigirin.

İlginizi çekebilir:  Demirdenizi

Me xwest em axa li ser ve xezineye rabikin ü bi awayeki komkiri binin peşi xwendevan ü kesen bi edebiyata geleri ya kurdi re eleqedar.


Kitabın Adı:Roja Nü ü Edebiyata Kurdi ya Geleri – 1 Çirok ü Serpehati
Kitabın Yazarı: Necat Keskin
Yayınevi: Avesta Yayınları
Kodu: 9786052246269
Sayfa Sayısı: 136
Basım Tarihi: 2019-02


Yazarı Sizekitap’da Ara
Yazarı Twitter’da Ara
Kitabı Twitter’da Ara
Yazarı Facebook’ta Ara
Kitabı Facebook’ta Ara

Listeme Ekle()

No account yet? Register

» Roja Nü ü Edebiyata Kurdi ya Geleri – 1 Çirok ü Serpehati Kitabını Beğendiyseniz
» Roja Nü ü Edebiyata Kurdi ya Geleri – 1 Çirok ü Serpehati Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?