En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Dilbeste
Fırat Kızıltuğ
Akıl Fikir Yayınları

“1966 da Moskova’da bir kitap görmüş ve alama­mıştım. Rus yayıncılar, Çaykovski’nin el yazılarını toplamışlar, büyük boy iki cilt kitap yapmışlardı. Bir yıl sonra Polonya’ya gittim. Varşova’daki yayınevinde başka bir kitapla karşılaştım ve bu sefer satın alabil­dim. Kitap Johann Sebastian Bach’ın 6 viyolonsel süi­tinin albümü idi.

Sağ sayfalar, Bach’ın el yazısının tıpkı basımıydı. Sol sayfalar ise günümüz notaları ile düzenlenmişti.

» Dilbeste Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Bu kitaplar üstüne günlerce ve aylarca düşündüm. Bizim bestekârlarımızın el yazıları mevcut değildi. Tezkirelerdeki birkaç satırlık bilgi sadece biyografik malzeme idi. Bestekârlarımız hiçbir şey yazmamışlar­dı. Sadece meşk yoluyla eserler günümüze ulaşmıştı.

Mûsikî eserlerimizin şerhi de yapılmamıştı. Sade­ce bir Alman müzikolog, Angelike Siegeln, Tanbûrî Cemil’in 6 peşrevinin melodik analizini yapmıştı. Siegeln’nin bu eseri beni fevkalâde heyecanlandırdı.

Itrî’den başlayarak, eserlerimizin muhtemel seren-câmını yazmağa başladım. Yazılarım Türk Edebiyatı Dergisi tarafından yayınlandı. Önce “Dildeste” ar­kasından “Dilbeste” gün ışığına kavuştu. Aslında Türk Mûsikîsinin romanını kaleme almış oldum.

-Fırat Kızıltuğ

Mûsikîye şahitlik etmiş mekânları, bestekârları ve eserlerini, yine Fırat Kızıltuğ hocamızın üslûbuyla okumaya ne dersiniz? Ne yapılırsa yapılsın, yıllarca her şeye rağmen hayatına devam eden ve hepsi de Türkçe’nin gücünü de yansıtan adeta ikiz sanatlar durumunda olan Mûsikî ve Edebiyatta gezinirken naçizâne tavsiyemiz bir yandan da bu şarkıları tekrar tekrar dinlemeniz olacak.

Neler var Dilbeste’mizde…

Besteleriyle Refik Fersan…  Kemanî Nevres…  Aşık Atamış ile Sürmeli’nin hikayesi…  Küçük Mehmed Ağa…  Mazhar Osman ile Neyzen Tevfik…  Lem’i Bey…  Hüseyin Mayadağ… Udi Hasan Bey…  İsmail Baha Surelsan…  Nuri Halik Poyraz…  Şakir Ağa…  Yahya Nazîm Çelebi…  Arif Sami Toker…  Şevki Bey…  ve aralara saklanmış Fırat Kızıltuğ Hocamızın iki bestesinin de hikâyesi…

İlginizi çekebilir:  Malone Ölüyor

Yazarı Sizekitap’da Ara
Yazarı Twitter’da Ara
Kitabı Twitter’da Ara
Yazarı Facebook’ta Ara
Kitabı Facebook’ta Ara

Listeme Ekle()

No account yet? Register

» Dilbeste Kitabını Beğendiyseniz
» Dilbeste Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?

Kategoriler: Roman

0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir