En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

bd921338f663f13d66fe030477294c46
Divan Şiiri İncelemeleri ve Hocam Amil Çelebioğlu İçin Yazdıklarım
Mustafa Nejat Sefercioğlu
Hiperlink Yayınları

» Divan Şiiri İncelemeleri ve Hocam Amil Çelebioğlu İçin Yazdıklarım Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

“Dîvan şiirinin gerçek hayatla yakından ilgisi olduğu yapılan bir çok ciddî tahlil ve şerh çalışmasıyla ortaya konulmuş bulunmaktadır. Dîvan şiirine kaynaklık eden malzemenin Kur’ân-ı Kerîm’den hadislere, peygamber kıssalarından evliyâ menkabelerine; Şeh-nâme’den tasavvufa ve şâirin yakın çevresindeki yerli malzemeye kadar çok geniş bir yelpazeye yayılmış olması, bu şiirin varlıklı bir informasyon ve kültür hazinesine kavuşmasına sebep olmuştur. Bu sebeple, biz bugün Dîvan şiirini kolay anlayamayışımızı her ne kadar onun Arapça ve Farsça kelimeler ve kimi zaman de kurallarla yüklü, Osmanlı Türkçesi (Osmanlıca)’nden kaynaklandığını düşünüyorsak da, asıl güçlük Dîvan şiirinin haiz olduğu bu kültür zenginliğine olan yabancılığımızdan kaynaklanmaktadır.”

“Prof. Dr. Âmil Çelebioğlu, mevzusunda zor yetişir bir ilim adamı olduğu kadar iyi bir âile reisi, şefkatli bir baba, dostları için bulunmaz bir söyleşi arkadaşı, öğrencileri için gerçek bir yol gösterici ve hoca idi. Güçlü dînî inançlarının, vatan ve millet sevgisinin, âilesinden gelen hasletlerinin ve insan sevgisiyle dolu gönlünün şekillendirdiği yumuşak, ince, müsamahakâr ve sevecen mizâcı, kendi ifâdeleriyle “baba mesleğini sürdürüp bu devirde daha geçerli olan maddî zenginliğe kavuşmak yerine onu hocalığın, ilim adamlığının zorluklarına ve mahrumiyetlerine” yöneltmişti. O, aynı zamanda “Hayrânî” mahlasıyla şiirler yazan bir gönül adamı idi.”

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Helbestname 1

» Divan Şiiri İncelemeleri ve Hocam Amil Çelebioğlu İçin Yazdıklarım Kitabını Beğendiyseniz
» Divan Şiiri İncelemeleri ve Hocam Amil Çelebioğlu İçin Yazdıklarım Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir