En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

4e828c027363b1d4fbedd015e31234d2
Direnişten Bağımsızlığa Elçi Bey
Akil Samedbeyli
Doğu Kütüphanesi

“Soğuk Savaş”ın böldüğü iki dünya zamanı açısından olduğu kadar, Türk siyâsî zamanı açısından ender adlardan biri, hiç şüphesiz Azerbaycan’ı bağımsızlığa götüren Ebülfez Elçi Bey’dir. Onun, Sovyet sisteminin yıkılmasında öne geçen birkaç isimden biri olmasına rağmen, kısa süren iktidardan devrilmesi, Doğu Türklüğünün uyandırılmasında bir rehber olması yanında, en önemlisi ABD ve Rusya başta olmak üzere tüm emperyalistlere karşı bağımsızlıkçı, ulusal bir politikayı kendine ilke edinmiş olmasıdır.

» Direnişten Bağımsızlığa Elçi Bey Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Sadece onun kim bilir en büyük talihsizliği, içinden çıktığı cemiyetle, inanç derecesinde bağlı olduğu Türk Dünyasının yönetici ve önderlerinin çok ilerisinde, vakitından erken gelmiş, emperyalizmle işbirliğine girmekte hiçbir sakınca görmeyen, siyasal çevresiyle, özgüım bir ittifakın ortasında tek başına “yalnız” bir önder olmasıydı.

Ebülfez Elçi Bey, rastgele vakaların ortaya çıkardığı bir efsaneleşmiş değil, soğuk ve katı gerçekliğe karşı dişe diş bir mücadele ederek, bedelinin neye malolacağını, tarih, kültür ve millet şuuruyla, her şeyi tekrardan inşaa etmeye çabalayan bir mimardı.

Bu çalışmada, özellikle Türk kamuoyunun bugüne kadar neredeyse hiç bilmediği yada öyle olduğunu zannettiği pek çok gerçek ilk kere gün yüzüne çıkıyor.

Elçi Bey’in darbe ile iktidardan uzaklaştırılmasında; başta BP ve İngiltere başta olmak üzere, ABD petrol tekelleriyle, İran ve Rusya ile ittifaka giren darbecibaşı Haydar Aliyev’in Süleyman Demirel’den aldığı destekle iktidarı gasbetmesi ve Azerbaycan’ın yarı sömürge durumuna düşmesinde; BP’ün rolüyle, İngiliz (M5), PKK işbirliğiyle Türkiye’de terörün tırmanışa geçmesine kadar döneme ilişik pek çok vaka ve kişilerin gerçek yüzleriyle ilk kere karşılaşacaksınız.

Listeme Ekle()
İlginizi çekebilir:  Özledim Seni

No account yet? Register

» Direnişten Bağımsızlığa Elçi Bey Kitabını Beğendiyseniz
» Direnişten Bağımsızlığa Elçi Bey Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir