En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

2d234a9a5739e1c7f59b1637ee2e3941
Çözümden Çatışmaya Kürt Meselesi
Mehmet Yanmış
Grifon Kitap

Türkiye’nin 2012’de başlattığı barış süreci Haziran 2015 sonrasında yeniden çatışmaya dönüştü. Barış beklentilerinin çok yükseldiği üç yıllık barış görüşmelerinin akabinde yaşanan çatışmalar yüzyıllık sorunun çözümü konusunda karamsarlığı artırıyor.

» Çözümden Çatışmaya Kürt Meselesi Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Türkiye, Arap Baharıyla yayılmaya başlayan protesto eylemlerinin neler yapabileceğini fark ettiğinde kendi yumuşak karnı olan Kürt sorununun çözümü için yeni bir barış süreci başlattı. Devlet/AK Parti ile PKK/HDP arasında devam eden barış görüşmeleri 2015’in başlarında sekteye uğradı. Bölgede çatışmaların başlamasıyla dokuz aya yakın bir sürede değişik ilçe ve illerde, 400’ün üzerinde güvenlik görevlisinin şehit olmasına, bir o kadar da sivil vatandaşın ölmesine, 350.000’den fazla insanın göç etmesine veya evlerini uzun süre terk etmelerine ve çok sayıda örgüt üyesinin ölmesine neden oldu. Bu süreçte bölgede sosyo-ekonomik hayat durma noktasına geldi.

“Dr. Mehmet Yanmış, yaptığı araştırmayı bana da gönderdi. PKK’nin ‘Hendek ve barikatlarının ve devletin yaptığı ‘operasyonların Kürt vatandaşlarımızı nasıl etkilediğini araştırmış. Araştırma alanı Hakkâri, Silopi, Cizre, İdil, Nusaybin, Şanlıurfa, Mardin ve ağırlıklı olarak Diyarbakır… En sıcak yöreler. Hendek ve barikatların HDP’ye oy kaybettirdiği besbelli. Fakat radikalleşmenin artması ciddi bir alarmdır. Sakinleştirici bir dil ve atmosfer lazım.”

– Taha Akyol Hürriyet, 24.02.2016

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Kan Kokan Topraklar

» Çözümden Çatışmaya Kürt Meselesi Kitabını Beğendiyseniz
» Çözümden Çatışmaya Kürt Meselesi Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?