En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

4550599905c8f179785424b2f0c6337c
CIA ve Orta Doğu
Sait Yılmaz
Kripto Basım Gösterim

1948 yılında Araplar İsrail’e yenilince Sovyetler’e Orta Doğu’ya nüfuz etmesi için büyük bir fırsat doğmuştu. Amerikalı yöneticiler, bir taraftan İsrail’i koruma yükümlülüğü ve bunun Araplar üzerindeki tesiri, diğer taraftan petrolün kabul edilebilir bir fiyat üzerinden garantili gelmesi arasında kalmışlardı. Amerikan ajanları, günlük işlerinde neyin uygun olup olmadığına çoğu zaman bu durumun farkında olarak karar verdiler. Çalışma programlarında kısa vadeli işlere odaklanırken, büyük resmi ve gelecekte ne olacağını Washington’daki şeflerine ve diplomatlara bıraktılar.

» CIA ve Orta Doğu Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

ABD, bir taraftan demokrasiyi destekliyor görüntüsü altında Sovyet eğilimli rejimlerin artmasını önlüyor, diğer taraftan kendi çok uluslu şirketlerinin çıkarlarını kollarken çirkin yüzünü gösteriyordu. Buna da “İyi Komşuluk Politikası” adını veriyordu.

Türkiye de dâhil, Orta Doğu’daki devletler “ulusal güvenlik” devletleridir. Şu demek oluyor ki haber alma servisleri, polis ve diğer güçler, rejimin temel dayanağıdır. Ülkelerin güvenliği benzer biçimde haber almaı da büyük güCün tesiri altındadır. Amerikan haber almaı için müttefik ülkelerin haber almaı ile iş birliği yapmak kadar değerli bir kaynak yoktur. Böylece hem daha azca harcama yapar hem bölgeye sızmak için örtü ve üs sağlarlar. 1947’den beri Türkiye’nin içinde ve çevresindeki pek çok güvenlik sorununda CIA’nın gölgesi vardır. Bu yüzden Türkiye’nin içinde olduğu resmi idrak etmek ve ülkemiz çıkarlarını korumak için CIA’yı tanımak, elzem bir ön şarttır.

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Koşkun Küsüye Doğru

» CIA ve Orta Doğu Kitabını Beğendiyseniz
» CIA ve Orta Doğu Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir