En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

6bbe1922b2b78c8ff04591a73a835a75
ABD’da Bir İyimser
Italo Calvino
Yapı Kredi Yayınları

O ABD ki geleceği düşünmeyi bilmiyor…

Italo Calvino’nun ABD’da Bir İyimser adlı kitabı ilk kez Türkçede…

» Amerika’da Bir İyimser Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

“… söze sığmayan şeylerle, dile alması güç bayağılıklarla dolu ABD, o ABD ki geleceği düşünmeyi bilmiyor, gene de hepimizin geleceğinin öylesine geniş bir bölümünü içinde barındırıyor…”

Yolculuğun büyük düşmanı Cesare Pavese’nin izinden gitse de, Italo Calvino Kasım 1959-Mayıs 1960 tarihleri arasında ABD’ye ilk uzun yolculuğunu yaptı. En uzun süreyi New York’ta geçirdi, her yerden çok sevmiş olduği o şehir, “et yiyen bir bitkinin bir sineği içine çekip yuttuğu şeklinde yuttu” onu. Çok sayıda eyaleti ve şehir merkezini dolaştı –Cleveland, Detroit, Chicago (“tam Amerikan kenti, üretken, maddeci, hoyrat”), San Francisco, Los Angeles, Montgomery, New Orleans, Savannah (“ABD’nin en güzel kenti”), Las Vegas, Houston–, yazarlarla, yayıncılarla, yazın ajanlarıyla tanıştı, fakat aynı zamanda iş adamları, sendikacılar, insan hakları eylemcileriyle (başta Martin Luther King olmak üzere), sıradan kişilerle de görüştü.

Neyyire Gül Işık’ın çevirdiği, Türkçede ilk kez yayımlanan ABD’da Bir İyimser, son aşama ufuk açıcı bir kitap…

“ABD yolculuğuma başlarken, seyahat süresince da, ABD üstüne bir kitap yazmayacağıma yeminler ediyordum (yazılmış aslına bakarsanız o denli çok kitap var!). Oysa şimdi fikrimi değiştirdim. Gezi kitapları yazın yapıtı oluşturmanın yararlı, iddiasız, gene de dört dörtlük bir biçimidir. Ülkeler yıldan yıla değiştiğinden, belli aniden görüldükleri şeklinde sabitleştirildiğinde, değişken özleri kayıtta donduruluyor da olsa, ya da işte tam bundan dolayı, işe yarayan kitaplardır ve ülkeler anlatılırken, görülen yerlerin betimlenmesinden daha ötelere varan bir şey, yazarın kendisiyle gerçek arasındaki bir ilişki, bir tanıma süreci anlatılır.”

Tadımlık

“Şartlı reflekslerim artık diken üstünde, elim en masum nesnelere değmeden önce bir duraksıyor. Sarsıntıdan hem korkuyorum hem umuyorum, çarpılmazsam düş kırıklığına uğruyorum, artık ihtiyaç duyuyorum, tiryakisi oldum. Kimi süre bir el sıkışmadan, bir okşayıştan kıvılcımlar çıkıyor. Nesnelerden günlerin temposuna, duygulara, ilişkilere bir elektrik çarpması boşalıyor. Acaba sahici enerji mi, yoksa içimizdeki gerilim alabildiğine kıtlaştı da o yüzden nesnelerden saçılan enerjiye karşı duyarlık mı kazandık?

İlginizi çekebilir:  Semra

Büyük bireysel ve toplu serüvenlerin kahramanlık çağı kapanmış, Amerikan ruhu bugün gerilim eksikliğinden, fakatç yoksunluğundan ötürü kuvvetten düşmüş, erişbilimselş ya da erişilecek bir refahı gözleyen, atılımdan yoksun bir gündelik rutin halinde. Fakat gerilim nesnelerden, ekonomik süreçten, insan iradesinin ötesinde yaşayan üretim hummasından hâlâ fışkırıyor. Nesnelerin dünyası uyanık, uykusuz, kendi içinden meydana gelen bir tür akılcılık ona canlılık veriyor; oysa insanoğluın dünyası kimi zaman robotların uykulu kımıldanışlarını andırıyor.

Bu uyuşmazlığın sırrını, insan enerjisinin hangi noktada nesnelerinkine eklenmesi gerektiğini araştırıyorum, bulamıyorum ve Manhattan’ın elektrikli tozunun iğnelediği parmak uçlarımı ovuşturmakla yetiniyorum. (…)

Endüstri dünyasının beyni Manhattan, bedeninden kopuk bir beyin. New York’un hummalı üretim ikliminde, Madison Avenue’nün çelikten camdan, kusursuz gökdelenleri üstünde, sanki hepten soyut bir dünyada bulunmuş olduğumuz kuşkusu geziniyor havada. Sakın bir uzay gemisinde olmayalım? Bir şehir mi bu, yoksa doğadışı bir organizma mı, boşlukta asılı duran bir bürolar evreni mi?”

Listeme Ekle()

No account yet? Register

» Amerika’da Bir İyimser Kitabını Beğendiyseniz
» Amerika’da Bir İyimser Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir