En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

9c7f1b9f944525564493c4189fec4f40
1980’den Günümüze Küreselleşmenin Demokrasi ve Millet Devlet Kavramlarına Tesiri Türkiye Değerlendirmesi
Fulya Kıvılcım
Gece Kitaplığı

Küreselleşme süreci; ulus-devletin, özerklik ve iktidar kaybı, ulusal egemenlik alanının sarsılması ile “ulus-devletlerin sonu” tartışmalarını gündeme getirmiştir. Küreselleşme sürecinde ulus-devlet, küresel sermayenin çıkarları doğrultusunda tekrardan yapılandırılmaktadır. Millet-devlet, küresel gelişmeler sonucu, daha önceki yüzyıllardaki benzer biçimde egemen ve bağımsız devlet olmamaktadır. Küreselleşme sürecinde ulus-devlet, yetki ve egemenliğini ulus-üstü kurumlar ve mahalli yönetimlerle paylaşmaktadır.

» 1980’den Günümüze Küreselleşmenin Demokrasi ve Ulus Devlet Kavramlarına Etkisi Türkiye Değerlendirmesi Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Özetle; küreselleşme kavramı ve bu kavramın millet devlet olgusuna olan tesirleri son yılların en fazla tartışma yaratan mevzularındadır. Bu durumun asıl sebebi küresel sistemin derhal her alanda tesirini göstermesi olarak açıklanabilmektedir.

Bunun çalışma; küreselleşme sürecinde ulus-devletin, yetki ve egemenliğini ulus-üstü kurumlar ve mahalli yönetimlerle nasıl ve ne ölçüde paylaşır hale gelmekte olduğu ve bu sürecin ulus-devleti egemenlik kaybına uğratmakla beraber, oluşan özgür piyasa düzeni içerisinde, millet devlete yeni nitelikler ve işlevler kazandırarak varlığını ne şekilde sürdürebileceği ve son olarak da gene bir millet devlet olan Türkiye’nin de bu süreçten negatif etkilenmemesi için, koordinatlarını belirleyerek, Türkiye’nin nasıl bir yol izlememesine yönelik sorulara yanıt aramaktadır.

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Suriye Savaşı'nın Gizlenen Gerçekleri

» 1980’den Günümüze Küreselleşmenin Demokrasi ve Ulus Devlet Kavramlarına Etkisi Türkiye Değerlendirmesi Kitabını Beğendiyseniz
» 1980’den Günümüze Küreselleşmenin Demokrasi ve Ulus Devlet Kavramlarına Etkisi Türkiye Değerlendirmesi Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir