Nokta Şerhi – Nuru’l-Arabi Külliyatı 5.Cilt
Oylayın!

Nokta Şerhi – Nuru’l-Arabi Külliyatı 5.Cilt
Seyyid Muhammed Nuru’l-Arabi
H Yayınları

Peygamber Efendimiz (a.s.) bir hadîs-i şerîfinde “İndirilmiş olan kitaplardaki bütün sırlar Kur’an’da, Kur’an’da olan bütün sırlar Fatiha’da, Fâtiha’daki bütün sırlar başındaki Bismillahirrahmanirrahîm’de, Bismillahirrahmanirrahîm’de olan bütün sırlar başındaki “ba” harfinde, “bâ” harfindeki bütün sırlar altındaki noktada vardır.” Hazret-i Ali, “İşte o nokta benim.” demektedir.

Ve’l-hasıl bütün âlemlerin sırrı bir noktada saklıdır. Nokta, eşyanın hakîkatinin kaynağıdır. Noktayı anlayan kendini anlar. Kendini anlayan ise Rabb’ini anlamış olur. Bu bağlamda “Men ‘arefe nefsehu fekad ‘arefe rabbehu” (Nefsine arif olan Rabb’ine arif olur.) sırrı aşikar olmuş olur. Bütün mesele insanın kendini tanımasıdır. Bu tanıma zerreden kürreye bir bütün içinde anlaşılmalıdır.

Nice velîler eserlerinde ve nutuklarında bu sırdan dem vurarak noktayı açıklamaya gayret etmişlerdir. Peki, bu nokta nedir? Bu noktayı bu kadar önemli kılan nedir? Noktayı bilen neyi bilmiş olacaktır? Bütün bu soruların cevaplarını elinizdeki eserde bulacağınızı düşünüyoruz.

Yazarı Sizekitap’da Ara
Yazarı Twitter’da Ara
Kitabı Twitter’da Ara
Yazarı Facebook’ta Ara
Kitabı Facebook’ta Ara