En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Mesnevi-i Ma’nevi Şerhi 10. Cilt
H. Hüseyin Top
Rumi Yayınları

Mesnevi-i Ma’nevi Şerhi 10. Cilt Kitabı Hakkında Kısa Kısa

Mesnevi-i Ma’nevi Şerhi 10. Cilt kitabı, yazar H. Hüseyin Top tarafından kaleme alınmıştır. 2018 tarihli eser Rumi Yayınları tarafından yayımlanmıştır.  Bu edebi eseri sizlere tanıtıyoruz.

Mesnevi-i Ma’nevi Şerhi 10. Cilt Kitabı Tanıtım Yazısı

“Haza kitabu Mesnevi vehüve usûlu usûl-i usûlid-dîn. “Bu Mesnevi, dinin asıllarının asıllarının asıllarıdır.”

» Mesnevi-i Ma’nevi Şerhi 10. Cilt Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

– Hz. Mevlana

Mesnevi’nin, öz halinde, İslam dininin bir ifadesi olduğunu, İslamî esasları dile getirip izah ettiğini anlatır. Dînin özü Allah’a imandır. Allah aşkıdır. Aşk ile Allah’ı sevmek, Allah’a götüren yolda yürümektir. Mesnevî, bu esasın, bu aşkın kitabıdır; Allah aşkının doyumsuz çağlayanı, eşsiz şelalesidir. Mesnevî, Kur’an-ı Kerim’in ve Allah Rasûlünün mübarek nutuklarından ifadesi ve izahıdır.

“Kaba kuvvetin, ihtiras ve şehvetin putlaştığı böyle bir çağda, pek çok insan, aşk yolunda yeni rehberler arıyor. Mevlânâ’lar bulmak istiyor. Oysa onun rûhu, Mesnevî beyitleri arasında gezip dolaşıyor. Ancak ne kadar tuhaftır ki, bizim Mevlana’mız, en az bizim ülkemizde tanınıyor. Buna da Mesnevî dilinin Farsça, tercüme ve şerhlerinin de eski Türkçe olması bahane ediliyor. İşte aziz dostum, sevgili yol arkadaşım Hüseyin Dede Efendi, yeni nesli Mevlana ile tanıştırmak ve onun fikirlerine aşina kılmak için, Yaşayan Türkçe ile yepyeni bir Mesnevî şerhi hazırlıyor. Böylece dil ile ilgili bahâneleri de ortadan kaldırmış oluyor.”

– Doç. Dr. Emin Işık

“Hüseyin Top’un kaleminden çıkan şerh, bu haliyle birkaç yönden takdîre şayandır. Önce, kendileri şerh zincirinde elden ele geçen bir ışık selinin içinde yol almaktadır. Buna, kaptan kaba boşlama geleneğinin devâmı için ihtiyaç bulunuyor. Şu kadar ki, Hüseyin Top şerhi, bu şerhten önce yapılanları atlamadığı için Ahmed Avni Konuk, Tahir’ül Mevlevî ve Abdülbaki Gölpınarlı şerhleri – ki bu dolu bir yüzyıl demektir – arasında kurulan tarihî sürekliliği sürdürüyor. Şu kadar ki, Hüseyin Top’un şerhi, ileri yıllarda yapılacak “Mesnevî” şerhleri için dikkate değer bir basamak konumunda olacaktır. İkinci olarak, bu şerh, dünü bugüne, bugünlerimizi yarına bağlayacak bir şiraze hükmündedir. Bu topraklarda bin yıl sürmüş ruhî–ma’nevî serüvenimizi ikinci bin yıla taşıyacak iddiasız, fakat Allah’ın rızasına matuf, müthiş bir adımdır. Nihayet, onun bu şerhi, saldığı ışık tufanı ile inananların kalplerinde insan–Allah bağlantısı için esaslı bir köprü kurmaktadır. Bu şerh ile artık, Hüseyin Top ismi de himmete ermiş kutlu şarihler arasına katılmış oluyor.”

İlginizi çekebilir:  Ağabeyler'den Öğüt'ler - 1

– Prof. Dr. Ahmed Güner Sayar

Mesnevi-i Ma’nevi Şerhi 10. Cilt Kitabının H. Hüseyin Top adlı yazarını Sizekitap’da Ara
Mesnevi-i Ma’nevi Şerhi 10. Cilt Kitabı Yazarı H. Hüseyin Top için Twitter’da Arama Yap
Mesnevi-i Ma’nevi Şerhi 10. Cilt Kitabı için Twitter’da Arama Yap
Mesnevi-i Ma’nevi Şerhi 10. Cilt Kitabı Yazarı H. Hüseyin Top için Facebook’ta Arama Yap
Mesnevi-i Ma’nevi Şerhi 10. Cilt Kitabı için Facebook’ta Arama Yap
Rumi Yayınları için Facebook’ta Arama Yap
Rumi Yayınları için Twitter’da Arama Yap

Listeme Ekle()

No account yet? Register

» Mesnevi-i Ma’nevi Şerhi 10. Cilt Kitabını Beğendiyseniz
» Mesnevi-i Ma’nevi Şerhi 10. Cilt Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?