En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Kur’an Tilavetinin Esasları
İsmail Karaçam
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı

Ehline malûm olduğu üzere Kur’an-ı Kerîm başta “Ulûmu’l-Kur’an” (Kur’an ilimleri) olmak üzere pek çok ilmin konusu olmuştur. Özellikle de bunlar içerisinde Kıraat ve Tecvid ilimlerinin oldukça önemli bir yeri olduğu unutulmamalıdır. Çünkü bu ilimler, Kur’an’ın Allah’ın inzal buyurduğu ve Peygamberimizin de ebedî mûcizesi olup, nüzûlünden günümüze ve kıyamete kadar kendisinde hiçbir şekilde değişiklik vaki olmayan bir ebedî mûcizeliğini temin eden ilimlerdir.

» Kur’an Tilavetinin Esasları Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Bu iki ilim (Kıraat ve Tecvid ilimleri), Kur’an’ın kelamî yönünü, kıraatını, nazil olduğu şekliyle muhafazasını konu edinmişlerdir. Kur’an’ın kelamî yapısının en küçük unsuru olan Arap harflerinden başlayıp Kur’an’ın tümüne şamil kıraat edilen yapısı, bu Kıraat ve Tecvid ilimlerinin konusudur. Kur’an’ın en küçük unsuru olan harflerin mahreç ve sıfatlarından başlayıp, harflerin oluşturduğu kelimeler, kelime ve âyetler, okunan, tilâvet olunan bir kelâm olması itibariyle bu ilimlerin konusunu teşkil etmektedir.

Esasında müslümanların Kur’an-ı Kerîm’i muhafaza ve koruma sorumluluğu bu ilimlere de önem vermeye bağlıdır. Çünkü Kur’an, okunan ilahî bir kelamdır. Yüce Peygamberimiz Kur’an okumanın dinimizde en faziletli bir ibâdet olduğunu bildirmiş, Allah Teala da Kur’an tilâvetinin gelişigüzel olmayıp adabına uygun bir şekilde okunmasını emretmiştir. İşte Kur’an’da geçen bu “tertil” tâbiri, tecvid ve kıraat ilimlerinin ihtiva ettiği usûl ve kâidelere riâyet etmekle elde edilebilir.

Binaenaleyh bu ilimler Kur’an-ı Kerîm’in Allah katından indirildiği ve Rasûl-i Zîşan’ın öğrettiği Kur’an’ın, bugüne kadar inzal olduğu şekliyle okunmasını temin eden ilimlerdir. Hem ilmî hem de tatbîkî yönü olan bu ilimlerin, her ne kadar ağızdan dolma olarak öğrenilmesi kısmen mümkün ise de en güzel ve ideal olanı bu ilimlerin tecvid kitaplarında tesbit edildiği hem nazarî ve hem de amelî yönüyle okunmasıdır.

İlginizi çekebilir:  Mektubat-ı Şerif 1

İşte naçizane gayemiz, önce Mevlâ’nın rızasına nailiyet, Kur’an-ı Kerîm’e hizmet, Resûl-i Zîşana dehalet ve şefaat dilemektir.


Yazarı Sizekitap’da Ara
Yazarı Twitter’da Ara
Kitabı Twitter’da Ara
Yazarı Facebook’ta Ara
Kitabı Facebook’ta Ara


Bu kitap ve daha fazlası hakkında haber alın!
Bu kitabı kitap listenize ekleyin!
Listeme Ekle()

No account yet? Register

» Kur’an Tilavetinin Esasları Kitabını Beğendiyseniz
» Kur’an Tilavetinin Esasları Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?