En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

İman Abidesi Bir Şair Mehmet Akif Ersoy
İbrahim Dağılma
Mütercim Yayınları

Hayat vardır, bir karanlık içinde belirsiz şekilde yaşanıp bitmiştir. Zamanın üzerine örttüğü unutkanlıkla bırakın anılmayı ismi bile hatırlanmaz olmuştur. Hayat vardır, karanlıklarda bir ışık misali ışımış ve insanlara yollarını bulmalarında Öncü olmuştur. Böylesi hayatları ne zaman unutturabilmiştir, ne de onları kendi kurulu düzenleri için bir tehlike sayan hâkim güçlerin şişleme çabası zihinlerden silebilmiştir. Öylesi insanlar, şahsiyetlerini insanlığa yarar sunan bir erdemle olgunlaştırmış ve kendilerine has bir yönle öne çıkıp anılır olmuştur:

Kimi bir ahlak abidesi,

» İman Abidesi Bir Şair Mehmet Akif Ersoy Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Kimi bir mücadele adamı,

Kimi bir edep çizgisi,

Kimi bir bilim dehası…

Kimi de fikrinin ulviyetini sözün tılsımlı gücüyle kaleme dökmüş ve davasının söz ehli olarak öne çıkmıştır.

Tarihe, hafızalara ve gönüllere adını hayranlıkla, onurla ve unutulmazcasına yazdıranlardan biri de bu naçizane çalışmaya vesile olan Mehmet Akif Ersoy’dur.

Birçok kesim onu sahiplenirken bir yönüyle de kendi görmek istedikleri Akif olarak anlatmış, tanıtmış, kaleme almıştır: Birileri onu edebiyat dünyasında has üslubuyla yer bulmuş bir sanatçı, Birileri onu bir imparatorluğun yıkılış ve akabinde yeni bir devletin kuruluş aşamasında fikri yapısıyla öne çıkan bir düşünce adamı, Diğer birileri bir milletin bağımsızlık mücadelesinde yazdığı dizeler sebebiyle onu İstiklal şairi diye öne çıkarmıştır. “Hasta Adam” teşhisiyle emperyal güçlerin iştahlı sofrasına mazlumane bir şekilde bırakılan Osmanlı’nın son demindeki ve Milli Mücadele’nin akabinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti ‘nin bidayetindeki bir hayat karesi Akif, bizim nazarımızda: Doğduğu andan beri kendini Kur’an’ın nurlu ikliminde bulan; Çile, mücadele, fedakârlık yolunda azim ve kararlılıkla yoğrulan, İmanla bezenmiş hayatını bu iklimin nihayetsiz enginliğinde sürdüren, Sözünü gerçeklerden alarak ifade gücüyle besleyen ve yüreğindeki samimiyetle etkili bir ifadeye dönüştüren bir şahsiyettir. Hayatının her anı ve dizelerinin her sözcüğü kendisinin en sağlam tercümanı olan Akif’in şahsiyetine öncü kişilikleri tanıma/tanıtma ve gelecek nesillere sunma adına iddialı olmaktan ziyade lüzumlu addedilen bu çalışma, Allah ‘tan muvaffakiyet temennisi arzulamaktadır.

İlginizi çekebilir:  Daru’l Harp mı Daru’l Harap mı?

İbrahim Dağılma/Kasım-2016

Yazarı Sizekitap’da Ara
Yazarı Twitter’da Ara
Kitabı Twitter’da Ara
Yazarı Facebook’ta Ara
Kitabı Facebook’ta Ara

Listeme Ekle()

No account yet? Register

» İman Abidesi Bir Şair Mehmet Akif Ersoy Kitabını Beğendiyseniz
» İman Abidesi Bir Şair Mehmet Akif Ersoy Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?