En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Kayseri Yöresi Sağaltma Ocakları
Recep Tek
Kömen Yayınları

Türk kültürünün önemli alanlarından biri halk hekimliğidir. Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan Türk halk hekimliği, hastalığa neden olan şeyler, hastalığın belirtileri, hastalık ve ilaç adları, hekimler ve bunlara verilen isimler, hekimlerin hastalıktan korunma, teşhis ve tedavi uygulamaları, tedavilerde kullanılan aletler, hayvansal, bitkisel ve madensel ürünler ile binlerce yıllık bir kültürel birikime ve zenginliğe sahiptir. Bu kültürel birikim, nesilden nesile aktanlarak ve zaman zaman bünyesine yeni unsurları da katarak günümüze kadar gelmiştir. Türk halk hekimliği, Türk insanının, hastalıklardan korunmak ve hastalıkları sağaltmak için uyguladığı tedavi yöntem ve tekniklerini banndırmasının yanı sıra Türk insanının, hastalığa bakışını, hastalığın nedenlerini algılayışını, hekimler ve onların tedavi uygulamalan hakkındaki düşüncelerini ortaya koyması açısından da önem taşımaktadır.

» Kayseri Yöresi Sağaltma Ocakları Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Küreselleşme ile birlikte milletlerin bir kısım kültürel unsurları da eski işlevini kaybederek yok olma sürecine girmiştir. Bu bağlamda, UNESCO, insanlığın çok uzun bir zaman diliminin birikimi olan kültürlerini gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla çalışmalar başlatmış ve birtakım sözleşmeler hazırlamıştır. Bu sözleşmelerle UNESCO, teknolojinin, kentleşmenin ve küreselleşmenin kültürler üzerinde yaptığı olumsuz etkileri en aza indirip kültürel sürekliliği ve çeşitliliği devam ettirmeyi amaçlamıştır.

1994 yılındaki “Yaşayan insan Hazineleri Programı- ile de Somut Olmayan Kültürel Mirasın aktancısı konumunda olan usta kişiler desteklenmiştir. 17 Ekim 2003 tarihinde kabul edilen “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi” ile de büyük ölçüde folklor, etnoloji ve antropoloji disiplinlerinin çalışma alanlarına giren konular koruma altına alınmıştır. Bu çerçevede, halk hekimleri, “Yaşayan İnsan Hazineleri” olarak kabul edilmiş “Halk Hekimliği” ve onun alt başlığında verilen “Ocaklar ve Tedavi Yöntemleri”, “Halk Hekimleri”, “Halk ilaçları” ve “Sınıkçılar” ise Somut Olmayan Kültürel Mirasın beş alanından biri olan “Doğa ve Evrenle İlgili Bilgi ve Uygulamalar” başlığı içerisinde değerlendirilerek çalışılması ve korunması gereken alanlardan biri olarak kabul edilmiştir.

İlginizi çekebilir:  14 -18 Yaşları Arasındaki Öğrencilerin Heteroseksüel Gelişimlerinin İncelenmesi

Tarihin en eski zamanlarından beri birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kayseri, bu çerçevede geçmişten günümüze zengin bir kültürel birikime ve çeşitliliğe sahip olan Anadolu’nun en önemli yerleşim merkezlerinden biridir. Bu kültürel birikim ve çeşitlilik, kültürün her alanında olduğu gibi halk hekimliğinde de mevcuttur. Ancak bugüne kadar Kayseri halk hekimliği konusunda yeterince çalışma yapılmamıştır Kayseri Yöresi Sağaltma Ocakları adlı bu çalışma ile bu eksiklik bir nebze olsun giderilmeye, Kavseri’nin bu alandaki -Somut Olmayan Kültürel Mirası” ortaya konulmaya ve yine bu noktada Kayserrnin Yaşayan İnsan Hazineleri “alan sağaltma ocakları kayıt altıncı alınmaya çalışılmıştır.


Yazarı Sizekitap’da Ara
Yazarı Twitter’da Ara
Kitabı Twitter’da Ara
Yazarı Facebook’ta Ara
Kitabı Facebook’ta Ara


Bu kitap ve daha fazlası hakkında haber alın!
Bu kitabı kitap listenize ekleyin!
Listeme Ekle()

No account yet? Register

» Kayseri Yöresi Sağaltma Ocakları Kitabını Beğendiyseniz
» Kayseri Yöresi Sağaltma Ocakları Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?