En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Hatay İli Yerleşme Coğrafyası 1
Döndü Üçeçam Karagel
Pegem A Yayıncılık

Hatay İli Yerleşme Coğrafyası-I adlı bu çalışmada, il sınırları içerisinde bulunan 15 ilçe idari alanında yerleşmelerin kuruluş yeri seçiminde etkili olan faktörler, tarihi gelişim aşamaları ve bu yerleşmelerin idari coğrafya özellikleri ele alınmıştır. Bu geniş idari alanda yer alan kırsal ve kentsel dokulu yerleşim alanları, yerleşmelerin var oluş gerekçeleri, kuruluş yerleri ve şekillenmeleri üzerinde belirleyici olan faktörler, tarihsel süreçte yaşanan değişim ve gelişmeler, yerleşmelerin fiziksel ve fonksiyonel nitelikleri ve idari yapılanmalarının neden ve sonuçları ile mekânsal dağılış ve yoğunluk analizleri yapılmıştır.

» Hatay İli Yerleşme Coğrafyası 1 Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Hatay ilindeki günümüz yerleşmelerinin birçoğu ülkemizin en eski yerleşim alanları arasında yer almaktadır. Gerek prehistorik ve gerekse tarihi dönemlerde sahanın hem fiziki hem de beşeri ve ekonomik özelliklerinden kaynaklanan stratejik coğrafi konumu nedeniyle günümüzde Hatay il sınırları içerisinde kırsal ve şehirsel karakterde çeşitli yerleşim alanları meydana gelmiştir. Bu alanlardan bazıları zamanın değişen koşulları altında fonksiyonlarını kısmen ya da tamamen kaybederken, bazıları da sahip oldukları imkânlar çerçevesinde fonksiyonlarını geliştirerek ya da giderek çeşitlendirerek varlıklarını sürdürebilmişlerdir. Bölge; zengin tarihi, siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik coğrafya yapısıyla sosyal bilimcilerin adeta ilgi odağı durumundadır. Dolayısıyla son dönemlerde yöre ile ilgili yapılmış ve yapılacak olan çalışmalar da o derece yoğunluk göstermektedir. Genel itibarıyla çalışmalar il idari sınırları içerisindeki farklı yöreleri ele aldığından ilin bütününü ayrıntılarıyla ele alan bir çalışma henüz ortaya konulmamıştır. Bu araştırma ile gerek coğrafya alanyazınında ihtiyaç duyulan yerleşme coğrafyası ve idari coğrafya literatürü açısından sistemli bir kavramsal/kuramsal çerçeve ortaya konulmuş, gerekse de Hatay ili gibi geniş bir idari alana özgü yerleşme coğrafyası ve idari coğrafya analiz ve sentezlerini içeren kapsamlı bir saha çalışması eseri kazandırılmıştır.

İlginizi çekebilir:  Öğretmenlerin Fiziksel Aktivite Düzeylerinin İncelenmesi

Dört bölümden oluşan bu çalışmada konuların daha etkili bir biçimde açıklanması amacıyla harita, fotoğraf, tablo, grafik vb. görsel ifade teknikleri azami ölçüde kullanılmıştır.


Yazarı Sizekitap’da Ara
Yazarı Twitter’da Ara
Kitabı Twitter’da Ara
Yazarı Facebook’ta Ara
Kitabı Facebook’ta Ara


Bu kitap ve daha fazlası hakkında haber alın!
Bu kitabı kitap listenize ekleyin!
Listeme Ekle()

No account yet? Register

» Hatay İli Yerleşme Coğrafyası 1 Kitabını Beğendiyseniz
» Hatay İli Yerleşme Coğrafyası 1 Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?