En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!


2-25 Haziran arasındaki 48. İstanbul Müzik Festivali’yle İstanbul’u, yazı ve müziği doya doya yaşayın.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası

Kahchun Wong: Şef
Thomas Hampson: Bariton
Michael Schade: Tenor

Gustav Mahler
Toprağın Şarkısı

Arasız 70’ sürer.

Çağımızın en büyük şancılarından Thomas Hampson, Mahler’in “veda üçlemesi” olarak kabul edilen senfonilerinden Toprağın Şarkısı ile festivalde.

Büyüleyici sanatçılığı ve kültürel önderliğiyle pek çok uluslararası ödül ve nişan sahibi Amerikalı bariton Thomas Hampson, dünyanın belli başlı tüm operalarında 80’den fazla farklı role büründü ve Grammy, Edison ve Grand Prix du Disque ödülleriyle taçlanmış 170’ten fazla albüm kaydetti. Geçtiğimiz sezon hem Kanada Operası hem Houston Büyük Operası’nın dünya prömiyerlerinde rol alan Hampson, ayrıca Philippe Jordan yönetiminde Viyana Senfoni, Vasily Petrenko yönetiminde İsrail Filarmoni, Mariss Jansons yönetiminde Bavyera Radyo Senfoni, Andris Nelsons yönetiminde Gewandhaus Orkestrası ile Avrupa’dan Japonya’ya konserler verdi. Thomas Hampson bu sezon ise Viyana Devlet Operası ve La Scala Tiyatrosu’na tekrar dönüyor; Zürih Operası’nda Stefan Wirth’in İnci Küpeli Kız’ının dünya prömiyerinde Jan Vermeer’i canlandırıyor; Verbier Festival Orkestrası, Wiener Akademie Orkestrası, Amsterdam Sinfonietta gibi orkestralar eşliğinde konserler veriyor; “No Tenors Allowed” ve “Song of America: Beyond Liberty” projelerine devam ediyor.

Thomas Hampson’ın bu konserde bir araya geldiği Alman/Kanadalı tenor Michael Schade, Viyana Devlet Operası ile düzenli işbirliği yapmasının yanı sıra sık sık Metropolitan, Münih ve Kanada Operalarında sahneye çıkıyor. 2019/20 sezonunda Iván Fischer yönetimindeki Budapeşte Festival Orkestrası, Paavo Järvi yönetimindeki NHK Senfoni, Yannick Nézet-Séguin yönetimindeki Métropolitain Orkestrası, Daniel Harding yönetimindeki İsveç Radyo Orkestrası ile konserleri göze çarpıyor.

Ülkemizin önde gelen senfonik topluluklarından Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Avrupa’nın en iyi orkestralarından biri olmak yolunda da ilerliyor. 2014’te BBC Proms’a Türkiye’den davet edilen ilk topluluk olan, 2016-2018 arasında üç yıl üst üste başarılı Avrupa turneleri gerçekleştiren, 2017’de Hong Kong Sanat Festivali’ne konuk olan BİFO, diskografisini Deutsche Grammophon etiketi altında genişletmeye devam ediyor. Bu Mahler konserinde orkestrayı, uluslararası çıkışını 2016’da Gustav Mahler Yarışması’nı kazanarak yapan ve 2018/19 sezonu itibariyle Nuremberg Senfoni’nin daimi şefliği görevine getirilen Singapurlu şef Kahchun Wong yönetiyor.

İlginizi çekebilir:  Masterpiece Galata Resim - Dolunayda Yürürken (Etkinlik)

Mahler’in en kişisel eserlerinden biri olan Toprağın Şarkısı, bestecinin kalp rahatsızlığı nedeniyle ömrünün sonuna geldiğini anladığı ve bitirmek için zamanla yarıştığı son üç senfonisinin ilki. Aslında dokuzuncu sırada yazdığı eseri Mahler, Beethoven 9. Senfoni’sini yazdıktan sonra, Bruckner ise 9. Senfoni’sini bitiremeden öldüğü için numaralandırmaz. Metin olarak ise ihtiyaçlarını en iyi karşılayan klasik Çin şiirlerini kullanırken en sondaki “Veda” bölümünü de kendi kelimeleriyle noktalar. Klasik müziğin en gizemli bitişlerinden birine sahip eser için, Benjamin Britten bir mektubunda, “Müziğin bu kadar güzel olması zalimlik. Yalnızlık ve acının, gücün ve özgürlüğün güzelliğine sahip. Hayal kırıklığı ve hiçbir zaman tatmin edilememiş aşkın güzelliği. Doğanın zalim güzelliği ve monotonluğun ebedi güzelliği. Ve bu fevkalade güzellik resmini çizmek için orkestra paletinin ‘sevimli’ renkleri kullanılmış. Ve içinde hiç marazilik barındırmıyor. Bir daha asla seslendirilmese bile fark etmez, çünkü ilelebet devam ediyor – o son akor atmosfere kazınmış.” diye yazar.

Leonard Bernstein’ın “Mahler’in en müthiş senfonisi” olarak tanımladığı Toprağın Şarkısı’nı, tenor ve alto yerine daha az seslendirilen tenor ve bariton versiyonu ile, üstelik dünyanın en müthiş seslerinden Thomas Hampson’ın yorumuyla dinleyeceğiniz bu konseri kaçırmayın!

Kaynak

Listeme Ekle()

No account yet? Register