En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Gelecek Geldi

Gözlerinizi kapatın ve 2029’u hayal edin! 10 yıl sonrasına dair bir bilim kurgu yazsak neleri eklerdiniz? Örneğin kutupların erimesi ile yeni ticaret yolları, yeni ülkeler ya da bölgeler, Asya’nın süper güç olması hatta World War 4.0 var mıdır bu senaryoda?

Yaklaşık iki yıl önce ilk Strateji 4.0 zirvesini yaptığımızda büyük ilgi ile karşılanmıştı. O gün teorik olarak bahsettiğimiz pek çok şey bugün birer realite. Robotlar daha çok hayatımızda. İnsansız araçlara dair büyük ilerlemeler kaydettik. Havada ilerleyen ve uçak hızına yaklaşan araçlara dair prototipler sunuldu. Diğer taraftan paylaşım ekonomisine artan ilgi otomobil hatta tüm geleneksel üreticilerin geleceğini tehlikeye atıyor. Bir taraftan, vakumlu, yüksek hızlı, uçan araçları konuşurken diğer taraftan mikromobiliti devrimi yaşıyoruz. Genç nesiller bam başka motivasyon ve beklentilere göre hareket ediyor. Çalışma formları ve iş şekilleri çok daha değişti.

Peki siz bu değişimin neresindesiniz?

Tüm bu kökten değişimler yaşanırken ve yıkıcı teknolojiler her şeyi dönüştürürken tipik iş modelleri, geleneksel kurumlar, dikey ve hiyerarşik organizasyon yapıları, klasik yöneticiler ve yönetim biçimleri ile devam edemeyeceğinizin farkındasınızdır. İşin ve şirketlerin geleceği nasıl olacak?

Cyborglar kaç yıl sonra marketlerde kasiyer olacak? Ya da marketlerde kasiyer olacak mı?

Dünyanın ilk cyborg ordusuna kim sahip olacak? Uzayda ilk koloniyi kim kuracak? Işık yıl ötesine yolculuğu ilk ne zaman yapacağız? Işık hızını geçebilecek miyiz? Geçemeyeceksek warp sürüşü gibi yöntemlerle ışık hızından hızlı yer değiştirebilecek miyiz? Bunu başardığımızda Dünya’da kalmak isteyecek miyiz?

Ölümsüzlüğe yaklaşıyor muyuz? Tüm organların 3D üretimi ve işlevlik kazanması mümkün mü? İnsan beynini hackleyebilir miyiz? İnsanın geleceği nasıl olacak?

Blockchain sadece finansal kuruluşları mı yoksa tüm siyasi otoriteleri mi sarsıyor? Tüm sınırların, aracıların ve otoritelerin değişeceği hatta yok olacağı fazla mı uçuk? Ölümsüzlük başarılırsa dini otoritelerin geleceği ne olacak? Sosyal ve siyasal yapılar kökten değişmez mi? Toplumun geleceği nasıl olacak?

İlginizi çekebilir:  Mesut Süre ile İlişki Testi (Etkinlik)

Orta sınıflar neden isyan eder? Devrimleri hep ploterya ve ezilenler yapmamış mıdır? Tüm dünya genelinde yeni siyasi modellere mi ihtiyaç var? Demokrasi açmaza mı girdi? Yoksa kapitalizm bizi yeterince mutlu etmedi mi? Demokrasinin geleceği nasıl olacak?

Liberalizm daha fazla bireysellik ve özgürlük vaat ederken en liberal çağda neden başkalarına endeksli hayatlar yaşıyoruz? Neden daha fazla “like”, sonsuz ilgi ve sürekli ifşa olmak istiyoruz? Her zaman göz önünde olmak ve daha çok göze görünmek yeni bireysellik midir? Birey olmanın kanıtı takipçi sayısı mıdır? Toplumun geleceği nasıl olacak?

Daha fazla kapital, yeni teknolojiler, daha hızlı iletişim hayatımızı çok kolaylaştırdı muhakkak. Fakat mutlu edemediği de artık aşikâr. Mutluluğu yeni robot arkadaşlarımızda hatta çiftlerimizde mi bulacağız?

Endüstri 4.0’ı biraz anladık fakat Web 3.0? Web 3.0 gerek iş gerek kişisel hayatımızda nasıl değişiklikler yaratacak?

Bu yıl ki Strateji 4.0 Global Zirvemizde tüm bu sorulara yanıt arayacağız. Biohacking, Kuantum Bilgisayarlar, Dijital Biyoloji, Web 3.0, Blockchain, Cyborgs, Human Augmentation gibi çok daha heyecan verici trendlere ve teknolojilere yer vermeye çalıştık.

Program 4 Ana Temadan oluşuyor:

  1. THE FUTURE OF HUMAN: İnsanın Geleceği
  2. THE FUTURE OF BUSINESS: İşin Geleceği
  3. THE FUTURE TECHS: Gelecek Teknolojiler

Her temanın altında 3 farklı oturumda dünyada kendi alanında en iyi isimleri dinleyeceğiz. Pek çok farklı ülkeden fütüristi, stratejisti ve üst düzey yöneticiyi İstanbul’da misafir ediyoruz.

Hazır Mısınız?

Çok azımız geleceğe hazır. Etkili stratejiler geliştirebilmemiz için trendleri iyi okumak ve geleceği doğru ön görmek zorundayız. Tüm kritik alanlardaki trendleri ve gelişmeleri fütüristtik bir bakış açısı ile masaya yatırıyoruz. Üst düzey yöneticilere, strateji profesyonellerine, fütüristlere, kamu kurumlarına, think-thank ve STK’lara, üniversitelere kısacası geleceğin bir parçası olmak isteyen, edilgen kalmak yerine şekillenmesine katkı sunduğu gelecekte yaşamak isteyen herkese iyi gelecek Strateji 4.0.

İlginizi çekebilir:  Yunus Emre Aşk-ı Revan (Etkinlik)

Gelecekte yok olmak değil tasarımında rol aldığınız bir gelecek istiyorsanız kısacası öngörülebilir bir gelecekte yaşamak istiyorsanız bekleriz.

Ferhat Demir, MBA-MPP
Program Küratörü
Strateji ve İnovasyon Danışmanı

Kaynak

Listeme Ekle()

No account yet? Register