En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 
Abone olduğunuz için teşekkürler! Lütfen e-posta kutunuzu kontrol ediniz.


2-25 Haziran arasındaki 48. İstanbul Müzik Festivali’yle İstanbul’u, yazı ve müziği doya doya yaşayın.

Staatskapelle Dresden
Myung-Whun Chung Şef 
Emanuel Ax Piyano 

Ludwig van Beethoven
Piano Concerto No. 5 in E-flat Major, op. 73

Johannes Brahms
Symphony No. 4, op. 98

Arayla 120’ sürer.

“Emanuel Ax tam 45 yıldır dünya klasik müzik sahnesinin zirvesinde. Yedi Grammy ödüllü sanatçının “gerçekten mükemmel” olduğu konusunda eleştirmenler kadar müzisyenler de hemfikir. Büyük virtüöz bu yaz, dünyanın en eski orkestralarından biri olan Staatskapelle Dresden ile çıkacağı Akdeniz turnesi kapsamında İstanbul Müzik Festivali’ne de konuk olacak.

“Ustalık ve hümanizm bir arada… Ax, yorumundaki o saf insancıllık ile dinleyicileri mecazi olarak tek tek kucaklıyor.” Seattle Times

Emanuel Ax 2019/20 sezonuna Viyana Filarmoni ve Bernard Haitink ile Salzburg, BBC Proms ve Luzern Festivallerinde başladıktan sonra Londra Senfoni ve Simon Rattle ile Asya turnesine çıktı. Sezonun devamında ABD’nin belli başlı tüm orkestraları eşliğinde çalmasının yanı sıra Rotterdam Filarmoni ve Lahay Shani ile bir ABD turnesi gerçekleştiriyor ve Montreal Senfoni, hr Senfoni, Deutsches Berlin Senfoni, Santa Cecilia Ulusal Akademisi Orkestrası, Zürih Tonhalle Orkestrası, Avrupa Oda Orkestrası, İsrail Filarmoni ile konserler veriyor. Gramophone dergisinin “birinci sınıf bir Beethoven yorumcusu” dediği piyanist, 2020 yılı boyunca gerek resitallerinde gerekse konçerto icralarında ağırlıklı olarak Beethoven seslendiriyor. Carnegie Hall’un Beethoven 2020 kutlamaları kapsamında önce düzenli oda müziği partnerleri Leonidas Kavakos ve Yo-Yo Ma ile, ardından da bir resital ile sahneye çıkıyor.

1548’de kurulan Staatskapelle Dresden son derece köklü ve zengin bir geleneğe sahip; Dünya Müzik Mirasını Koruma Ödülü almış ilk ve tek orkestra. Carl Maria von Weber ve Richard Wagner gibi önemli müzisyenlerin yönetiminde çalışan topluluk, Richard Strauss ile yaptığı 60 yılı aşkın işbirliği içinde bestecinin dokuz operasının prömiyerini gerçekleştirdi. Bir Alp Senfonisi’ni orkestraya adayan Strauss’tan başka Sofia Gubaidulina, Wolfgang Rihm, György Kurtág, Arvo Pärt ve Peter Eötvös gibi besteciler de Staatskapelle Dresden için eserler yazdı. Semperoper’in yerleşik orkestrası olan topluluk her sezon yaklaşık 260 opera ve bale seslendiriyor; ayrıca senfonik konserler veriyor ve turnelere çıkıyor.

Beethoven’ın tamamladığı son piyano konçertosu olan ve eserin İngiliz yayımcısı tarafından “İmparator” olarak isimlendirilen 5. Piyano Konçertosu, bestecinin geleneksel anlatım biçimlerini kırarak oluşturduğu kendine özgü, yeni ifade türünün en üst noktalarından biri. Beethoven’ın ilerici kişiliğini ortaya koyan eseri, Emanuel Ax’ın zarif, lezzetli ve güçlü yorumuyla sizlere ulaşırken, orkestra ayrıca daimi konuk şefi Myung-Whun Chung yönetiminde Brahms’ın son senfonisini seslendirecek.”

Kaynak

Listeme Ekle()

No account yet? Register


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’ta Beğen!

Exit mobile version