En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!


Sirene, 5 Eylül’de Tekfur Sarayı’nda sizlerle.

Adını Yunan mitolojisinin gizemli ve güzel sesli yaratıkları Sirenler’den alan Sirene, Türk kadınının dinamik, mücadeleci ve özgür karakterini hem batı hem de Anadolu’nun folklorik müzikleriyle harmanlayarak, “Uzak denizlerden gelir sesimiz” mottosuyla 2014 yılında, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Koro Şefi Volkan Akkoç önderliğinde kuruldu. 

Bünyesindeki genç ve deneyimli koristleriyle kurulduğu günden bugüne, aralarında önemli Türk ve yabancı bestecilerin eserlerinin ilk seslendirmelerinin de olduğu birçok başarılı performans gerçekleştirmiş olan Sirene, aynı zamanda Türk kadın korosu repertuvarının gelişmesine de katkı sağlamaktadır. 

Bu repertuvarın uluslararası koro camiasında tanıtılması misyonunu çeşitli platformlarda gerçekleştirmeye devam eden Sirene, 2015 yılında 29. İzmir Festivali Kapsamında Sagittarius Vokal Topluluğu ve Şef Michel Laplénie ile çalışma fırsatı bulmuş ve Ahmed Adnan Saygun’un 3 kadın sesi için “Duyuşlar” başlıklı eserinin dünya ilk seslendirilişini gerçekleştirmiştir. 2016 yılında Avrupa Koro Federasyonu ve Koro Kültürü Derneği’nin ortaklığında düzenlenen uluslararası Akdeniz Koro Forumu’nda yer alarak, Türkiye’deki Kadın Korosu repertuvarını uluslararası koro camiasına tanıtmıştır. 2017 yılının Temmuz ayında Almanya’nın Wernigerode kentinde düzenlenen 10. Johannes Brahms Koro Yarışması’nda iki altın madalyanın ve “Çağdaş Müzik Yorumlamada Üstün Başarı” özel ödülü ile birlikte “En İyi Şef” ödülünün de sahibi olarak bu ilk uluslararası deneyiminde Türkiye’yi başarıyla temsil etmiştir. 2018 yılında ise Almanya’nın Zwickau şehrinde düzenlenen 8. Uluslararası Robert Schumann Koro Yarışması’nda iki altın madalya kazanmış ve “Oda Müziği” kategorisinde zorunlu eser olan Robert Schumann’ın “Tamburinschlägerin” eserini seslendirmede sergilediği üstün performansla “Schumann Özel Ödülü”ne layık görülmüştür. 2019 yılında Letonya’nın Jurmala kentinde düzenlenen 4. Uluslararası Baltık Koro Yarışması’ndan “Seyirci Özel Ödülü” ile dönen Sirene, “2020 Beethoven Yılı” kapsamında Goethe Enstitüsü’nün önderliğinde yürütülen uluslararası “Ode For All” projesinde Türkiye’yi temsil etmektedir.

İlginizi çekebilir:  Sevgili Arsız Ölüm - Dirmit (Etkinlik)

Rönesans’tan günümüze uzanan geniş bir repertuvara sahip olan Sirene, pek çok konser ve projeyle koro dünyasındaki hayatını aktif bir şekilde sürdürürken, 2020 yılında ulusal ve uluslararası arenada yeni projelerine büyük bir hızla devam etmektedir.

Şef: Volkan Akkoç
Vokal Koçu: Ceren Aydın Akkoç
Soprano: Damla Akbaş, Damla Sürmen, Gözde Köse Toköz, Nurgülay Yıldırım, Sevgin Karakuş, Talin Liman, Başak Kuyumcu, Derya Ulkat, Merve Berrak, Perihan Bal
Alto: Aysu Erdoğdu Miskbay, Deniz Ulkat, Gizay Büyükdoğanay, Günselin Seda Çetinkaya, Müjde Özdemir, Sezen Şen, Cansın Hazan Bayrak, Ümit Yıldırım, Zerrin Mete, Zeynep Ege Dura

Program:
Sirene- Volkan Akkoç
Divane Aşık- (Düz. Volkan Akkoç)
Şeytan- Volkan Akkoç
Uzun İnce Bir Yoldayım- Aşık Veysel Şatıroğlu (Düz. Volkan Akkoç)
Ergen Deda- Petar Liondev
Lauliku Lapsepoli- Veljo Tormis
Las Amarillas- Stephan Hatfield
Drama Köprüsü- (Düz. Volkan Akkoç)
Leblebi Koydum Tasa- (Düz. Volkan Akkoç)
Kaval Sviri- Petar Liondev
Bedava- Volkan Akkoç
Ave Maria- Franz Biebl
Evreşe Yolları- (Düz. Volkan Akkoç)

Kaynak

Listeme Ekle()

No account yet? Register

Kategoriler: Etkinlikler

0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir