En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Rahmi M. Koç Müzesi, Türkiye’nin ulaşım, endüstri  ve iletişim tarihine ışık tutan ilk büyük müzedir.

İstanbul’da, Haliç kıyısındaki endüstriyel arkeoloji açısından büyük önem taşıyan tarihi binalarda sergilenen müze koleksiyonu; gramofon iğnesinden denizaltıya, röntgen aracından gemi ve uçaklara kadar geçmişe ışık tutmuş binlerce objeden oluşmaktadır.

Büyük emek verilerek ortaya konmuş, günlük hayatı belki asırlarca etkilemiş, her biri tarihe damga vurmuş önemli objelerin bir arada sunumuyla eşsiz, masalsı bir atmosfere bürünen müzede sergilenen; aslında insanoğlunun becerisi, çalışkanlığı ve estetik zevkidir.

Yıllar geçtikçe koleksiyonu büyüyen ve günümüzde 27.000 m2 alana yayılan müze, üç ana bölümden oluşur:

– Tarihi Lengerhane Binası
– Tarihi Hasköy Tersanesi
– Açık Hava Sergileme Alanı

Müzede Bulunan Bölümler:

Denizcilik
– Havacılık
– Demiryolu
– Buharlı Makineler
– Bilimsel Aletler
– İletişim Aletleri
– Objeler/Oyuncaklar
– Film ve Baskı Koleksiyonları
– Maket ve Modeller
– Karayolu
– Denizcilik
– Raylı Ulaşım
– Buharlı ve Dizel Makineler
– Tarım
– Zeytinyağı Fabrikası
– Rahmi M. Koç Galerisi
– Atatürk Koleksiyonu
– Motosikletler/Bisikletler /Kağnılar/At Arabaları
– Renkli Matematik Dünyası
– Ne-Nasıl Çalışır?
– Su Altı Bolümü
– Nostaljik Dükkanlar

Nostaljik Demiryolu Seferi / Hasköy – Sütlüce Demiryolu

 

Haliç kıyısına döşenen dar hat demiryolu üzerinde işleyen nostaljik bir tren ile Haliç; boyunca kısa bir gezi yapılmaktadır. Ücretsiz olarak binilen ve 45 kişi kapasiteli tren seferleri için bilet gişesinde rezervasyon yaptırılmaktadır.

Tekne İle Haliç Turları
1936 Hollanda yapımı buharlı  römorkör Liman 2 ve 1873  Hollanda yapımı buharlı römorkor Rosalie ile hafta sonları; Kont Ostrorog Teknesi ile de hafta içi günlerde “Tarihi Haliç Turları” yapılabilmektedir.

İlginizi çekebilir:  Masterpiece Galata Heykel- Buddha Saksı (Etkinlik)

Turlar  Mayıs – Ekim ayları arasında hava koşullarının elverişli olduğu günlerde düzenlenmektedir. Tur saatlerinin detayları ve biletler bilet gişesinden temin edilebilmektedir.

 

Oyun Alanı ve Atlıkarınca
Büyük bir müzeyi gezmek yorucu olabilir. Atlıkarınca ve Çocuk Oyun Alanı, hem yetişkinlere hem de çocuklara eğlenme ve dinlenme imkanı sunmaktadır.

 

Haftasonu Eğitim Atölyeleri
Müzeler çocukların sosyal, duygusal, zihinsel, bedensel gelişim ve becerilerine katkıda bulunmayı, hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını geliştirmeyi hedeflemektedir. Müzemiz de bu hedefleri gerçekleştirebilmek için 2002 yılından bu yana Müze Eğitimi Projeleri hazırlayıp uygulamaktadır. 2009 yılında bu projelere ek olarak Faber Castell’in destekleriyle Hafta Sonu Eğitim Atölyeleri oluşturuldu. Fenerbahçe Vapuru’nda 4-14 yaş arası çocuklarla her hafta sonu farklı içeriklerde gerçekleştirilen atölye çalışmalarını Müzemiz eğitim uzmanları hazırlamakta ve uygulamaktadır.

Müzede Yeme- İçme

 

Demlik Kafe
Klasik otomobillerin sergilendiği galeri içinde yer alan Demlik Kafe Müze ziyareti sırasında mola vermek isteyenler için oldukça keyifli bir seçim. Demlik kafe adını iç dekorasyonunda kullanılan farklı ülke ve dönemlerin birbirinden orjinal çaydanlık ve demliklerinden alıyor. Kurupastalar, sandviçler, kahve çeşitleri, bisküviler ve elbette sımsıcak demleme çay müzede geçirdiğiniz gününüze keyif katacak.

Nostaljik Coca- Cola Kamyonu
1934 model Dodge kamyonun dönemin Coca-Cola büfesi haline getirilmesi ile hayat bulan nostaljik bir sunuş! Açık havanın tadını çıkararak dinlenirken tadabileceğiniz yiyeceklerden bazıları; sandviç, tost, patlamış mısır, dondurma, çay, kahve, soğuk içecekler ve pek çok küçük lezzetler.

 

Fenerbahçe Büfesi
İstanbul’a uzun yıllar hizmet ettikten sonra emekliliğinde Haliç’in sularında demir atmış Fenerbahçe Vapuru’nda bir mola vermeye ne dersiniz? Unutulmaz doğumgünlerine evsahipliği yapılabilen 1952 yapımı Fenerbahçe Vapuru’nun orjinaline uygun olarak yenilenmiş nostaljik kafesinde çeşitli içecekler ve atıştırmalık alternatifler bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  MÜZİK KUTUSU (Etkinlik)

Kaynak

Listeme Ekle()

No account yet? Register