En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!


2-25 Haziran arasındaki 48. İstanbul Müzik Festivali’yle İstanbul’u, yazı ve müziği doya doya yaşayın.

Kheops Ensemble

Muhiddin Dürrüoğlu: Piyano
Marie Hallynck: Viyolonsel
Ronald Van Spaendonck: Klarnet
Tatiana Samouil: Keman
Lise Berthaud: Viyola
Herve Joulain: Korno

Wolfgang Amadeus Mozart
Klarnet, Viyola ve Piyano için Üçlü Mi bemol Majör, K. 498, “Kegelstatt”

Johannes Brahms
Korno, Keman ve Piyano için Üçlü Mi bemol Majör, op. 40

Muhiddin Dürrüoğlu *
Viyolonsel ve Piyano için “Emotions Fugitives III”

Ernő Dohnányi
Altılı Do Majör, op. 37

Arayla 120’ sürer.

* Türkiye prömiyeri

Türkiye’den Belçika’ya ve oradan tüm dünyaya açılan; piyanistliği, besteciliği ve hocalığıyla sadece dinleyicilere değil, müzisyenlere de ilham veren ve klasik müziğin bugününe olduğu kadar geleceğine de imzasını atan Muhiddin Dürrüoğlu, topluluğu Kheops Ensemble ile festivalde.

“Müzisyenler bir arada tam bir uyum içinde eseri müziğin ve yoğunluğun zirvesine taşıyor.” Resmusica

Belçika’nın en iyi müzisyenlerinden üçü, Marie Hallynck, Ronald Van Spaendonck ve Muhiddin Dürrüoğlu tarafından 2006’da kurulan Kheops Ensemble, Tatiana Samouil, Lise Berthaud ve Herve Joulain gibi virtüözlerle düzenli işbirliği halinde müziği sürekli yeni zirvelere taşıyor. Başyapıtların yanı sıra yeni keşifleri içeren oda müziği projeleriyle Bonn Beethoven, Stavelot, Juventus, Musiq’3, Vlaanderen, Bozar dahil, önemli festivallere konuk olan topluluk, ayrıca Belçika’daki Seneffe’in Müzikal Mevsimleri’nin sanat yönetmenliğini yürütüyor. Kheops Ensemble’ın 2019’da piyasaya çıkan son albümü Fugitives, Muhiddin Dürrüoğlu’nun eserlerini içeriyor.

Bu konserde Dürrüoğlu’nun Emotions Fugitives III başlıklı eseri Türkiye’de ilk kez seslendiriliyor. Hem piyanist hem besteci olarak çok sayıda uluslararası ödül sahibi Muhiddin Dürrüoğlu’nun eserleri doğduğu toprakların folkloruyla çocukluğunun renkleri ve ritimlerinden yola çıkarak evrenin sonsuzluğu ve gizemine yönelir. Programın açılış eseri, Mozart’ın 1786’da o sıralarda yeni bir çalgı olan klarnet ile viyola ve piyano için bestelediği üçlü, bir kuka oyunu sırasında yazıldığı dedikodusu nedeniyle “kuka oyun alanı” anlamına gelen “Kegelstatt” takma adıyla anılır. Mozart gibi klarnete özel bir ilgi duyan Brahms, yine Mozart gibi korno için oda müziği yazan az sayıdaki besteciden biri. Brahms’ın 1865’te, annesinin vefatından kısa süre sonra bestelediği Korno Üçlüsü melankolik karakterinin yanında doğa tasvirleri de taşır. Programın son eseri ise piyanolu oda müziğinde pek duymaya alışmadığımız biçimde yaylıları ve nefeslileri bir araya getiren bir altılı. Ernő Dohnányi’nin neredeyse senfonik bir yapıya sahip bu eseri her zamanki zengin dokuları ve akılda kalıcı ezgileri ile dopdolu.

İlginizi çekebilir:  Haluk Levent

Kheops Ensemble’ın esnek yapısıyla birbirinden ilginç, üstelik bir konserde kolay kolay bir araya gelemeyecek eserleri yorumlayacağı bu program klasik müzikseverler için bulunmaz fırsat!

Kaynak

Listeme Ekle()

No account yet? Register