En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!


Münip Utandı ve Türk Sazları Topluluğu, 2 Eylül’de bir Osmanlı-Türk musikisi konseri ile müzik tutkunlarına gerçek bir şölen sunacak.

3. Selim’den Münir Nurettin’e, şarkılardan saz eserlerine uzanan, çok seveceğiniz bir repertuar ile karşınızda olacaklar. Bu konserin repertuarı Münip Utandı tarafından müzikseverlerin beğenisi ön planda tutularak hazırlandı.

Münip Utandı
24 Ağustos 1952’de Antakya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Antakya’da tamamladı. İÜ Hukuk Fakültesi’ndeki yükseköğrenimi sırasında, Ruhi Ayangil yönetimindeki Boğaziçi Üniversitesi Türk Müziği Korosu’na, Ali Rıza Kural yönetimindeki İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Korosu’na, Melahat Pars yönetimindeki Kadıköy Musiki Cemiyeti’ne ve Süheyla Altmışdört ile Ender Ergün yönetimindeki Üniversite Korosu’na devam etti. 1975’te kurulan İstanbul Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nun ilk kadrosunda yer alarak, çalışmalarını büyük destek ve teşvik gördüğü Nevzad Atlığ ile sürdürdü. Koronun yurtiçinde ve yurt dışında verdiği konserlerde TV ve radyo programlarında solist olarak görev aldı.Çok sayıda özel konser veren Utandı, TV dizilerine, tiyatro oyunlarına ve radyofonik piyeslere sesi ile katkıda bulundu. Uluslararası İstanbul Festivali, Bach Günleri, Gaetano Donizetti Bergamo Musica Festival, Akl-ı Selim’in Müziği, Ülker Türk Müziği Günleri, Gülnihal, Uluslararası Adalar Festivali, Nardis Jazz Club, I. Edebiyat Mevsimi Festivali gibi birçok festivale ve etkinliğe solist olarak katıldı. Aynalıkavak’tan Kalamış’a, Münip Utandı, Bitmese Sevgi, Seslenişler Bekleyişler, Mevlana Yolu, Gidem Dedim, Çeşm-i Dil, Boğaziçi, Fikrimin İnce Gülü, Yeşil Bursa, Türk Hava Yolları 75. Yıl CD’si, Eski Şarkılar, Kûy-i Hicaz, Titrer Yüreğim ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nin araştırma projesi olarak; klasik Türk musikisinde az kullanılmış makamlardan oluşan Danyal Mantı’nın besteleri albümü Nadide İnciler I ve II  ile birlikte 16 albümü yayımlandı. Bir dönem Açık Radyo’da Unutulmuş Ne Varsa adlı canlı solo programı sundu. Yansımalar, İncesaz, Nevasaz, Ruhi Ayangil Meşk Birimi, OMAR (İstanbul Üniversitesi Osmanlı Müziğini Araştırma ve Uygulama Merkezi) gibi birçok toplulukla konserler verdi. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Bilimsel ve Sanatsal Etkinlikler Düzenleme Kurulu (BİSED) tarafından düzenlenen “Ustalarla Atölye Çalışmaları” adı altında Master Class programında dersler verdi. Ayrıca İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda üslup ve repertuvar dersleri verdi. Münip Utandı ilk kez 2013 yılında Beyoğlu Belediyesi ve Türk Musikisi Vakfı tarafından düzenlenen Itrî Müzik Ödülleri töreninde klasik Türk müziği dalında yılın ses sanatçısı olarak ödül aldı. 2015 yılında ESKADER tarafından düzenlenen törende de Türk müziği dalında ödüle layık görüldü. “Eski Şarkılar” adlı albümü, Mavi Nota müzik ödülleri kapsamında yılın Türk müziği albümü seçildi.2017 yılında, TÜBİTAK’ın kabul ettiği ilk Türk müziği projesi kapsamında eserler seslendirdi. Müzik dışında stilize çalışmaları yapan sanatçı, eserlerini 1994’te Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde sergiledi.

İlginizi çekebilir:  MSA- El Açması Börek (Etkinlik)

Halen görev yaptığı Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda uzun yıllar sanat kurulu üyeliği de yapan Münip Utandı ses sanatçısı Ceyda Utandı ile evli olup zaman zaman birlikte konserler verdiği İTÜ Türk Musikisi Konservatuvarı mezunu ses sanatçısı Merve Utandı Kalkan’ın babasıdır. Sesinin genişliği ve orijinal rengi ile son dönemin önde gelen yorumcularından biri olarak kabul edilen Münip Utandı, korodaki görevinin yanı sıra Haliç Üniversitesi Konservatuvarı’nda ve Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı’nda üslup ve repertuvar dersleri vermektedir. Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı mütevelli heyetinde yer alan ve bu vakıf yararına çeşitli konserler de veren sanatçının hatıralarını içeren “Bir Meşaledir” isimli kitabı 2016 yılı sonunda Kubbealtı Neşriyat tarafından yayımlanmıştır. Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’ndan 2017 yılında emekli olmuştur. 

PROGRAM
Muhayyer Sünbüle Şarkı  3. Selim – “Ey Gonca-i Nazik Tenim” 
Muhayyer Şarkı Dede Efendi – “Sevdiceğim Aşıkını Ağlatır” 
Muhayyer Divan – (sahibi meçhul) – “Ok Gibi Hublar”  Güfte: Aşık Dertli  
M. Nurettin Selçuk – Hicaz Şarkı “Aziz istanbul “
Lem’i Bey, Güfte: Rıza Tefik Bölükbaşı – Hicaz Şarkı “Hastayım Yalnızım”
Refik Talat Alpman – “Hicaz Saz Semaisi”
Kaptanzade Ali Rıza Bey, Güfte: Ömer Bedrettin Uşaklı
Hicaz Şarkı “Kapıldım gidiyorum”
Dede Efendi – Birbirine bağlı iki Hicaz Şarkı
“Ey Büt-i Nev Eda”
“Şu Karşiki Dağda Bir Yeşil Çadır”.      

-ARA-

Münir Nurettin Selçuk – Nihavend Şarkı “Hatırla Maziyi Mesudu” 
Yesari Asım Arsoy – Nihavend Şarkı “Hisarlı Kız”
Osman Nihat Akın – Nihavend Şarkı “Güzel Bir Göz Beni Attı Bu Derin Sevdaya”
Mısırlı İbrahim, Güfte: Ahmet Refik Altınay  Nihavend şarkı “Semalardan Güneş Hala İnmedi”  
Münir Nurettin Selçuk, Güfte: Behçet Kemal Çağlar  Nihavend şarkı “Kalamış “
Refik Fersan – “Nihavend Saz Semaisi” 
Münir Nurettin Selçuk, Güfte: Cahit Sıtlı Tarancı 
Mahur Şarkı “Ne Doğan Güne Hükmüm Geçer” 
Münir Nurettin Selçuk, Güfte:Vecdi Bingöl  
Mahur Şarkı “Aşıka Bağdat Sorulmaz” 

İlginizi çekebilir:  Kalabalık Duası (Etkinlik)

Hakan Erdoğan Prodüksiyon tarafından düzenlenen festival; TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sabancı Üniversitesi, Le Meridien İstanbul Etiler, ve Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi’nin tarafından desteklenmektedir.  Kapılar 19.00’da açılır, konserler 20.30’da başlar.

Vale hizmeti ücretlidir. İletişim: [email protected] 

Kaynak

Listeme Ekle()

No account yet? Register