En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!


Márton Borsányi & Friends, Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta sizlerle buluşuyor.

“İkinci konserimiz; Macar klavsen virtüözü Márton Borsányi, İstanbullu müzisyenler İklim Tamkan (klavsen), Senem Demircioğlu (mezzo soprano) ve arkadaşlarının vereceği son derece dinamik bir konser olacak. Borsányi, parlak tekniği, etkileyici stilistlik özelliklerin olağanüstü ustalığını bir arada barındırırken, seçtiği repertuvarın ifadesi ve süslemesi ile dinleyicileri büyülüyor. 27 Ağustos’ta gerçekleşecek bu konser, İstanbul’da ilk kez iki klavsenin aynı anda sahnede bulunduğu bir topluluğun konseri olması bakımından da özel bir yere sahiptir.

Marton Borsanyi, klavsen
İklim Tamkan, klavsen
Senem Demircioğlu, mezzosoprano
Özge Özerbek, keman
Billur Kibritçioğlu, keman
Dinç Nayan, viyola
Mehmet Gökhan Bağcı, viyolonsel
Deniz Yurdakul, kontrbas

Márton Borsányi
1984’te Macaristan’ın Budapeşte kentinde doğan Márton Borsányi, öncesinde Leipzig Müzik ve Tiyatro Yüksek Okulu’nda (Hochschule für Musik und Theater ‘Felix Mendelssohn Bartholdy’), sonrasında ise Nicholas Parle, Jesper Christensen ve Rudolf Lutz gibi isimlerle beraber Schola Cantorum Basiliensis müzik akademisinde klavsen, sürekli bas (basso continuo) ve tarihsel doğaçlama çalıştı. 2009 yılında İtalya’nın Mondovì şehrindeki Montis Regalis Akademisi’nde bursiyer olmaya hak kazandı. Borsányi müziğe dair uğraşını uzun yıllar boyunca 17. yüzyılda Almanca konuşulan Lutherci bölgelerin klavye müziğine odakladı.Sanatçı klavsende ve orgda hem solist hem de oda müzisyeni olarak düzenli konserler vermektedir. Güncel olarak Oberwil’deki (Basel-Landschaft) Reform Kilisesi’nin ve Egerkingen’deki Aziz Martin Roman-Katolik Kilisesi’nin orgcusudur. Bunun yanı sıra, 2016 ve 2019 yılları arasında Graz’daki Müzik ve Gösteri Sanatları Yüksek Okulu’nda ders vermiştir. 2017’den beri ise Budapeşte’deki Ferenc Lizst Müzik Akademisi’nde klavsen üzerine yoğunlaşmış organoloji (müzik enstrumanları ve sınıflandırılmaları ile ilgili bilim dalı) dersleri vermektedir. Yine 2017’den beri Varşova’daki ISAEM Festivalinde klavsen dersleri vermekte ve Macaristan’daki Pannonia Erken Müzik Akademisini organize etmektedir. Son olarak, 2019’dan beri MDW Viyana’da dersler vermektedir.Borsányi organoloji ve erken müzik araştırmaları alanında büyük ilgisi ve deneyimi olan tutkulu bir klavsen ve org eğitmenidir. Aynı zamanda bir klavsen uzmanı ve “intonateuer” (tonlama) olarak Liszt Müzik Akademisinde, Ljubljana Konservatuarında, Basel’deki Schola Cantorum Basiliensis’te ve Graz Sanat Üniversitesinde çalışmış, bu uzmanlığıyla Bartók ve Baroque gibi CD kayıtlarında da yer almış (Helga Váradi Klavsen, ya da J. S. Bach’tan 7 Toccatas), son olarak da Eva Maria Pollerus ile ve Almanya, İsviçre, Macaristan ve Slovenya’dan birçok özel müşteri için çalışmıştır. Klavsen için kullanılan kuş tüyleri ve delrin üzerine bir “intonateuer” olarak 10 yılı aşkın bir deneyime sahip olup klavsen bakımı ve tanzimi üzerine dersler vermektedir. 

İklim Tamkan
İzmir’de doğan sanatçı, müzik eğitimine 1995 yılında H. Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Güherdal Çakırsoy ve Prof. İlhan Baran ile başladı.D.E.Ü. İzmir Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Aykut Yafe ile sürdürdüğü 6 yıllık eğitimi süresince çeşitli şehirlerde konser ve resitaller verdi. Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde Prof. I. Häusler ile çalışmalarına devam eden Tamkan, 2002 yılında Graz Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi Piyano Ana Sanat Dalı Solistlik Bölümü’ne, Prof. Walter Groppenberger’in sınıfına kabul edildi. Eğitimi esnasında uzmanlığını klavsen dalında yapan Tamkan, aynı üniversitenin Eski Müzik Enstitüsü Klavsen Ana Sanat Dalı Solistlik Bölümü’ne birincilikle kabul edilerek dünyaca ünlü müzisyen ve pedagog Prof. Jesper Christensen ile klavsen hayatına başlamış oldu. Prof. Eva Maria Pollerus, Prof. Michael Hell ve Merit Eichorn gibi değerli isimlerle devam ettirdi.Eğitimi süresince çeşitli Avrupa ülkelerinde Roland Batik, Prof. Bronislawa Kawalla, Prof. Tadeusz Chmielewski, Prof. Elzbiata Guzek-Soini, Prof. Oleg Krimmner ve Laurent Boullett gibi dünyaca ünlü müzisyenlerle masterclass çalışmaları yapan Tamkan, ayrıca klavsen dalında İtalya Montisi’deki The Piccola Accademia ustalık sınıfına kabul edilerek akademiyi başarıyla tamamladı.Tamkan İtalya, Polonya, İsviçre, Slovenya, Almanya gibi birçok ülkede resitaller ve oda müziği konserleri verdi. Sanatçı, İtalya’da yapılan Uluslararası Valtidone Genç Yetenekler Yarışması’nda piyano dalında üçüncülük ödülü, klavsen dalında Uluslararası Kiwanis Ödülü’nün yanı sıra Avusturya Devleti tarafından verilen Martha Debelli ödülü ve bursunu arka arkaya iki defa kazanmıştır.Sanatçı 2016 yılında Avusturya “Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi” Oberschützen Akademisi’nde Prof. Michael Hell ile klavsen ve Generalbass, Prof. Susanne Scholz ile oda müziği çalışmaları yapmış ve akademiyi başarıyla tamamlamıştır. “Hofkapelle München” Barok Orkestrası sanatçılarından Angelika Fichter ile oluşturdukları düo ile 2016’da Almanya’nın çeşitli şehirlerinde sahne alan sanatçı, bu konser serisinde klavseniyle oda müziği ve solo eserler seslendirmiştir.Ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say’ın prodüktörlüğünde piyasaya çıkmış olan “İlk Atlas” isimli albüm 2017’de raflardaki yerini almıştır. Yine 2017’de oyuncu Yetkin Dikinciler ve Senem Demircioğlu ile beraber “Yarın’a davet Nazım Hikmet” isimli özel bir gösteriyle seyircileriyle buluşan sanatçı, bu projeyi çeşitli şehirlerde sahnelemeye devam etmektedir. Sanatçı 2017’de Avusturya’da düzenlenen “Avrupa Barok Müziği” temalı uluslararası ustalık sınıfına tam burslu olarak davet edilmiş ve akademiyi başarıyla tamamlamıştır.Tamkan yoğun konser performanslarının yanı sıra piyano eğitmenliğine de aktif olarak devam etmektedir.

İlginizi çekebilir:  Çocuk Nefes Koçluğu Eğitimi (Etkinlik)

Senem Demircioğlu
Ankara’da doğdu. 1998’de başladığı Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı piyano bölümünde Doç. Hülya Ardıç’ın öğrencisi olan sanatçı 2006’da Piyano Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu ve opera bölümünde Payam Koryak ile şan çalışmalarına başladı. 2009’da Bulgaristan’da düzenlenen “Uluslararası Genç Virtüözler Yarışması”nda birincilik ödülünü kazandı. Opera Ana Sanat Dalı’ ndan 2012’de mezun olup eğitimine Graz Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde Prof. U. Baestlein’ın master öğrencisi olarak devam etti. Avusturya’da kaldığı sürede birçok operada başrol söyledi ve Avusturya basınından önemli kritikler aldı. Fazıl Say’ın “Ses” adlı oda operasının Mezzo Soprano solistliğini yapan sanatçı yine Say’ın eseri “Gezi Park III”ün Türkiye prömiyerini yaptı. 2017’de piyanist İklim Tamkan ile birlikte, Fazıl Say prodüktörlüğünde “İlk Atlas” isimli ilk albümünü yayınladı. 2019’da  Almanya “Rheingau Müzik Festivali“ ve Gürcistan “Tsinandali Müzik Festivali”nde Fazıl Say ile birlikte kendisinin eserlerini seslendirdi. Sanatçı müzik hayatına yurt içi ve yurt dışında devam etmektedir.

Mehmet Gökhan Bağcı
1990 yılında Antalya’da doğan Bağcı, ilk müzik eğitimini Muzaffer Ayhan ve Cansu Olgun’dan aldı. Akademik viyolonsel çalışmalarını Veronika Yeliz Efe, Prof.Engin Sansa, Arthur Rahmatulla, Prof. Ozan Tunca ve Prof. Peter Bruns ile tamamlayan Bağcı, Balazs Mate, Ruth Phillips, Mauro Valli, Markku Luolajan-Mikkola, Stephan Forck, Johannes Moser, Jean-Guihen Queyras, Wolfgang Boettcher, Benyamin Sönmez, Çağ Erçağ’ın viyolonsel ustalık sınıflarına katılarak eğitimine devam etti.Türkiye’de ve Avrupa’da konserler gercekleştiren Bağcı, 2012 yılında Hezarfen Ensemble’a davet edilerek oda müziği kariyerine başladı. Hollanda, Fransa, Almanya, İtalya’daki konserlerde Türk bestecilerinin yeni müzik eserlerini icra etti. Amerikalı besteci Michael Ellison’ın “Mevlana, Say I am” adlı çağdaş oda opera cd kaydını Hezarfen Ensemble ile gerçekleştirdi ve Rotterdam Operadagen’da dünya prömiyeri yaptı. Berlin Konzerthaus, Berlin Philharmonic Kammermusiksaal, Amsterdam Concertgebouw, Roma Santa Cecilia Hall, Hong Kong Art Center, İstanbul Aya İrini, Kölner Philharmonic Hall, Paris Theatre des Champs-Elysees konser salonlarında orkestra ve oda müziği konserleri gerçekleştirdi. Ellen Jewett, Mısırlı Ahmet, Nina Janssen, Tatjana Masurenko, Sarah Chang ile oda müziği konserleri gerçekleştiren Bağcı, Trio Ba grubu ile L. van Beethoven’ın yazmış olduğu bütün piyano üçlülerini seri halinde Ankara/Türkiye’de ilk kez seslendirdi. 2016 yılından bu yana BEGOA Ensemble’ın “G” harfini temsil etmektedir. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası viyolonsel grubu asil üyesi olarak sezon konserlerine katılmaktadır.

İlginizi çekebilir:  Festival Buluşması: Evcil & Lenaerts (Etkinlik)

PROGRAM
G.P. Telemann – Suite in e TWV 42
“Friday”

A. Vivaldi – “Laudate pueri“ Rv 601
Laudate, pueri

A. Vivaldi – Cello sonata in g Rv 42
Preludio: Largo
Allemanda: Andante
Sarabanda: Largo
Gigue: Allegro

A. Corelli – Concerto Grosso in g  Op.6 No.8

A. Vivaldi – Stabat Mater“  Rv. 621
I. Stabat mater dolorosa
VII. Eia mater, fons amoris

G.P. Telemann – Suite in g TWV 42
“Saturday”

Hakan Erdoğan Prodüksiyon tarafından düzenlenen festival; TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sabancı Üniversitesi, Le Meridien İstanbul Etiler, ve Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi’nin tarafından desteklenmektedir.  Kapılar 19.00’da açılır, konserler 20.30’da başlar.

Vale hizmeti ücretlidir. İletişim: [email protected]

Kaynak

Listeme Ekle()

No account yet? Register