En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!


Oda Müziğinin Başyapıtları, Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta sizlerle buluşuyor.

2020 Beethoven’ın 250. yılını onurlandırdığımız festivalimizin kapanış konserinde ise çok özel bir konser için, Borusan Quartet’ten tanıdığımız kemancı Olgu Kızılay; aralarında X. Witold Lutoslawski Uluslararası Viyolonsel Yarışması’nın da bulunduğu birçok uluslararası yarışmada ödüller kazanan genç viyolonselci Dorukhan Doruk; ve Amerika da dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde konser veren, Frances M. Wentz Turner Memorial ödüllü piyanist Jerfi Aji tarafından oluşturulan bu topluluk, oda müziğinin herkesçe bilinen şaheserlerinden Beethoven’ın Archduke Trio’su ve Dvořák’ın Dumky Trio’sunu ve ayrıca Kamran İnce’nin festivalimiz için özel olarak bestelediği Dede Remix’i seslendirecekler.

Olgu Kızılay, keman 
Dorukhan Doruk, viyolonsel 
Jerfi Aji, piyano

Olgu Kızılay
1988 yılında keman eğitimine Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuvarında Prof. Hazar ALAPINAR ile başladı. 1994-1998 yılları arasında Fransa’da kurulan Akdeniz Gençlik Orkestrasına kabul edildi. On yıllık eğitimini 1998 yılında dereceyle tamamladı. Aynı yıl Fransa’da Strazburg Ulusal Devlet Konservatuvarı’nın Yüksek Lisans programını Prof. Joshua EPSTEİN ile okumaya hak kazandı ve eğitimi süresince okul orkestrası ve oda orkestrasının başkemancılığını sürdürdü. 2000 yılında Master programında birincilik ve aynı yıl oda müziğinden Altın Madalya alarak mezun oldu.1999-2002 konser sezonlarında Strazburg Filarmoni Orkestrası, Mulhouse Senfoni Orkestrası ve Bas-Rhin Operasında sanatçı olarak görev aldı. 2001’de Fransa Konservatuvarlar Arası Özel Jurisi’nin yapmış olduğu sınavda Konsertist Diplomasını aldı. 2003 yılında da Strazburg Ulusal Devlet Konservatuvarı’nın Doktora Programından birincilikle mezun olan sanatçı, Fransa’daki eğitimi boyunca birçok oda müziği konserleri ve çağdaş bestecilerin CD kayıtlarını yapmıştır.2005–2010 yılları arasında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nda 2. keman grup şefliği yaptı. 2005-2018 yılları arasında Borusan Quartet üyesi olarak Rheingau, Schleswig-Holstein, Merano, Mozart, Napfilon, Bodensee, West Cork, Europalia, Mersin, Bodrum, İstanbul ve Ankara müzik festivallerine katıldı. 2010 yılında New York’taki Carnegie Hall’da finali gerçekleşen 2010 ICMEC Uluslararası Oda Müziği Topluluğu Yarışması’nda 1. olarak altın madalyanın sahibi oldu. Tonhalle (Zürih), Carnegie Hall (New York), Concertgebauw (Amsterdam), Philharmonie de Paris (Paris), Le Corum (Montpellier), Schloss Elmau (Münih), Megaron (Atina) L’arsenal (Metz), G. Verdi Hall (Milano) ve Musikverein (Viyana) gibi seçkin salonlarda konserler verdi. Olgu Kızılay, 1874 yılı Jean Baptiste Vuillaume yapımı kemanla çalmaktadır.

Dorukhan Doruk
X. Witold Lutoslawski Uluslararası Viyolonsel Yarışması’nın da aralarında bulunduğu birçok uluslararası yarışmada ödüller kazanan genç çellist Dorukhan Doruk, genç yaşına rağmen Wiener Konzerthaus, Zürih Tonhalle, Cenevre Victoria Hall, gibi Avrupa’nın en önemli salonlarında solo ve oda müziği konserleri vermiş, 42. İstanbul Müzik Festivali’nin açılışını yapmış olmasının yanısıra, Verbier Festivali, Schleswig-Holstein Müzik Festivali, Bodensee Festivali, Ozawa-Matsumoto Festivali gibi saygın festivallerde solist olarak sahne almıştır.Polonya’da X. Witold Lutoslawski Uluslararası Viyolonsel Yarışması’nda 2.lik ve 2 özel ödül, Belçika’da “Lions Avrupa Müzik Yarışması’nda” 1.lik, Hırvatistan’da “8. Antonio Janigro Viyolonsel Yarışması’nda” 1.lik ödülüne ek olarak 5 ayrı özel ödül, Avusturya’da “Liezen Viyolonsel Yarışması’nda” 1.lik, Almanya’da “Bodensee Musikwettbewerb” yarışmasında 3.lük ödülüne ve daha birçok ödüle layık görülmüştür.Orkestra ile ilk konserini 13 yaşında veren sanatçı Varşova Filarmoni, Zagreb Solistleri, Württembergisches Kammerorchester, Budapeşte Yaylı Sazlar Orkestrası, Kurpfälzisches Kammerorchester, Junge Philharmonie Köln, Les Symphonistes Européens, Seongnam Filarmoni Orkestrası , Slovak Sinfonietta, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası gibi orkestralar eşliğinde viyolonsel repertuvarının zorlu eserlerini seslendirmiş olmasının yanısıra Fazıl Say ile kendisinin “Dört Şehir” Sonatını seslendirdikleri bir Türkiye turnesi gerçekleştirmiş, Avusturya ve İsviçre’de resitaller vermiştir.Yo-Yo Ma, Gary Hoffman, David Geringas, Steven Isserlis, Ralph Kirshbaum, Jens Peter Maintz, Torleif Thédeen, Antonio Meneses gibi dünyaca ünlü viyolonselcilerle çeşitli uzmanlık kurslarında çalışmıştır.Almanya’daki 4 yıllık öğrenimi boyunca DAAD bursuna layık görülen sanatçı, 2016-2018 yılları arasında Mariss Jansons yönetimindeki Bavyera Radyo Senfoni Orkestrası’nda çalmıştır. Güher&Süher Pekinel “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesi çerçevesinde 2010-2017 yılları arasında enstrüman ve yaşam bursuyla desteklenmiş olan Doruk, eğitimine Universität der Künste Berlin’de Prof. Jens Peter Maintz’in sınıfında doktora öğrencisi olarak devam etmekte ve kendisine “Deutsche Stiftung Musikleben” Vakfı’nın enstrüman fonundan temin edilen “Paolo Antonio Testore” yapımı bir çelloyla çalmaktadır.

İlginizi çekebilir:  Mahşer-i Cümbüş - Tiyatro Sporu (Etkinlik)

Jerfi Aji
1976 İstanbul doğumlu Jerfi Aji, lisans eğitimini İTÜ Makina Fakültesi Tekstil Mühendisliği bölümünde, yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamladı. Piyanoya 5 yaşında Zeynep Aksoy Eğilmez’den aldığı özel derslerle başlayan Aji, çalışmalarına Hülya Ardıç ile devam etti. İTÜ-MİAM’da piyano çalışmalarını Devlet Sanatçısı Ayşegül Sarıca ile sürdürdü. 2006 yılında Johns Hopkins Üniversitesi Peabody Konservatuarı’na kabul edilen Aji, piyano alanında doktora çalışmalarını Marian Hahn ile tamamlayarak 2011 yılında mezun oldu. Bu kurumda öğrenciliği sırasında Opera Eşlikçiliği (Korrepetisyon) alanında çalışma bursu kazandı.Leon Fleisher, Murray Perahia ve Jerome Rose’un ustalık sınıflarında çalan sanatçı, aralarında Thomas Hecht, Dimitry Rachmanov, Angela Cheng ve Ali Darmar’ın da bulunduğu birçok ünlü piyanist ve pedagog ile çalışma fırsatı buldu. 2005 yılında New York’ta düzenlenen “International Keyboard Institute and Festival”e ve Muncie, Indiana’da düzenlenen ARIA Uluslararası Yaz Akademisi’ne katıldı. Jerfi Aji, yurtiçinde Süreyya Operası, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Erimtan Müzesi, Akbank Sanat, Borusan Müzik Evi ve Fulya Sanat gibi salonlarda ve ABD’de çeşitli kültür merkezlerinde verdiği solo ve oda müziği konserlerinin yanısıra, James Buswell, Amit Peled, Carol Ou, Ellen Jewett, Michael Berkovsky, Hüseyin Sermet ve Cihat Aşkın gibi önemli sanatçılar ile birlikte konser vermiştir. Jerfi Aji, Ocak 2019’da İtalya’nın Catania şehrinde düzenlenen ve jüri başkanlığını Avustralyalı duayen piyanist Leslie Howard’ın yaptığı Sicilya Uluslararası Piyano Yarışması’nda ödül kazanan üç finalistten biri olmuştur. 2011 yılında Peabody Konservatuarı tarafından piyano alanında verilen Frances M. Wentz Turner Anma Ödülü’ne layık görülen sanatçı 2014 yılında Doçent ünvanına hak kazanmıştır ve İTÜ-MİAM’da ders vermektedir.

PROGRAM
L. v. Beethoven – Piyanolu Üçlü, Op. 97  “Arşidük”
Allegro moderato
Scherzo (Allegro)
Andante cantabile ma pero con moto
Allegro moderato – Presto

İlginizi çekebilir:  Mesut Süre İle İlişki Testi (Etkinlik)

-ARA-
Dede Remix  (Kamran İnce tarafından festivalimiz için bestelenmiş eserin dünya prömiyeri)

A. Dvořák – Piyanolu Üçlü No. 4, Op. 90  “Dumky”                                            
Lento maestoso – Allegro quasi doppio movimento
Poco adagio – Vivace non troppo 
Andante – Vivace non troppo – Andante – Allegretto
Andante moderato (quasi tempo di marcia)  – Allegretto scherzando
Allegro
Lento maestoso – Vivace (quasi doppio movimento)

Hakan Erdoğan Prodüksiyon tarafından düzenlenen festival; TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sabancı Üniversitesi, Le Meridien İstanbul Etiler, ve Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi’nin tarafından desteklenmektedir. 

Kapılar 19.00’da açılır, konserler 20.30’da başlar.

Vale hizmeti ücretlidir.

İletişim: [email protected] 

Kaynak

Listeme Ekle()

No account yet? Register