En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!


Ney’in büyülü sesi cazla buluşuyor. Burcu Karadağ, 30 Nisan Dünya Caz Günü’nde Fişekhane Ana Sahne’de.

“Dünyada ilk kez caz yaklaşımıyla bir araya gelen ney; piyano, perküsyon, balaban ve kontrbasın oluşturduğu derinlikli yapı beraberinde Anadolu ezgilerini yeniden yorumlayarak dinleyiciyi farklı bir noktaya davet ediyor.  

Sanatçılar ayrı ülkelerde yaşıyor olsalar da kendi kültürlerinin dilini kullanarak ve köklerinden kopmadan İstanbul, Paris, Bakü ve Kosova arasında zamanın ruhunu yaşatıyorlar.”

Ney, Vokal: Burcu Karadağ 
Piyano: Etibar Asadli 
Balaban, Zurna, Tütek: Alafsar Rahimov 
Perküsyon, Vokal: Mehmet Akatay 
Kontrbas, E. Bas: Enver Muhamedi  

“Bir kadın neyzen tarafından kaydedilen ilk ney albümü ünvanını taşıyan “Neyzen”i 2013 yılında yayınlayan Burcu Karadağ, ney ile Anadolu’nun köklü ezgilerini modern caz melodileriyle buluşturduğu “Ney In Ethno Jazz” isimli albümünü CD ve Plak formatında ‘Y Kültür Sanat’ etiketiyle 2019’da yayınladı. Albümde; Paris’te müzik hayatına devam eden Azerbaycanlı genç piyanist Etibar Asadli; perküsyonun önemli isimlerinden Mehmet Akatay; Kafkasların nefesi balaban ve tütek üstadı Alafsar Rahimov ve Balkan topraklarının parlayan yıldızı kontrbasta Enver Muhammedi bir araya gelerek Anadolu ezgilerini Batı’nın jazz armonileriyle buluşturuyorlar. Sanatçılar ayrı ülkelerde yaşıyor olsalar da kendi kültürlerinin dilini kullanarak ve köklerinden kopmadan İstanbul, Paris, Bakü ve Kosova arasında zamanın ruhunu yaşatıyorlar.

Uluslararası literatüre girmiş ve bu arenada ney sazını icra eden tek Türk kadın sanatçısı, bir kadın neyzen tarafından yazılan ilk ney eğitimi kitabının yazarı ve ney albümü sahibi ilk kadın neyzen olan Burcu Karadağ, Fazıl Say’ın bestelediği Hezarfen Ney Konçertosu’nun Almanya’nın Mannheim kentinde gerçekleştirilen dünya prömiyerinde solist olarak yer aldı. Ayrıca, Tuluğ Tırpan, Sertab Erener, Trilok Gurtu, Martin Grubinger, Rudiger Oppermann, Anjelika Akbar, İhsan Özgen, Önder Foçan, Okay Temiz gibi birçok önemli müzisyen ile çalışmalar yaptı. Fransa, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Belçika, Avusturya, Mısır, Bosna Hersek, Azerbaycan, İsviçre, Japonya, Hindistan, Cezayir, Kazakistan, Umman, Dubai gibi ülkelerde çeşitli topluluklar ve orkestralarda yer aldı. 
Anadolu ezgilerinin modern caz melodileriyle buluştuğu Fişekhane’deki bu sıra dışı konseri kaçırmayın!”

İlginizi çekebilir:  Garage Fest (Etkinlik)

Kaynak

Listeme Ekle()

No account yet? Register