En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!


Bağımsızlığın Ateşi gösterisi, İş Sanat Konser Salonu’nda sizlerle…

Kurtuluştan – Cumhuriyete  “Bağımsızlığın Ateşi”

“Ulusal Kurtuluş Savaşı, halkın değerini gücünü çok iyi bilen bir önderin Mustafa Kemal Atatürk’ün çevresinde halkın verdiği bir savaştır. Bu savaşı halka anlatmak demek, Atatürk’ün dayandığı halkın bu savaşa katkısını anlatmak demektir.” diyor Ceyhun Atuf Kansu. “Dünyanın kurtuluş savaşları yaşadığı dönemde bağımsızlıkla ve devrimle biten ilk Ulusal Kurtuluş Savaşını, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bu halk vermiştir. Ulusal Kurtuluş Savaşlarının babası Mustafa Kemal Atatürk’se, bu savaşların ilk onurlu oğulları ve kızları da bizim halkımızın bağrından, bu toprakların tükenmez insan kaynağından çıkmıştır. Böylece Atatürk’ün savaşı, Türk halkının savaşı haline gelmiş.” diyor Ceyhun Atuf Kansu.

“Kurtuluş Savaşını, Atatürk’ü can kulağı ile dinleyenlere, dinlerken o günleri yaşayanlara, o günleri özleyenlere anlattım.” diyor Ceyhun Atuf Kansu.

Ceyhun Baba böyle anlattı birçok yapıtında Kurtuluş Savaşımızı ve Atatürk’ü, oğlu Işık Kansu babasının yapıtlarından derleyerek bir metin hazırladı.  Bizler de ODTÜ THBT Öğrencileri ve Mezunları bu güzel anlatıyı, Ceyhun babanın, Kurtuluş Savaşının tarihinden çıkardığı yiğitlemeyi, koçaklamayı, THBT Halk Tiyatrosu Biriminin hazırladığı kurguya halk türküleri ve oyunlarını bezeyerek sunmaya çalıştık, izleyenler duyumsasın…, duyumsayanlar içselleştirsin…, o yıllar hiç unutulmasın…, verilen savaşım…, Cumhuriyet kazanımları yol göstericimiz olsun, Kurtuluş Savaşımızın, Kuruluşumuzun, Cumhuriyetimizin nice 100 yılları kutlansın…

Senaryo Metni: Ceyhun Atuf Kansu
Metin Derleme: Işık Kansu
Sahneye Koyan: ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu

Kaynak

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Miniklere Baskı Resim Atöl.(5 - 8 Yaş) (Etkinlik)