En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!


İstanbul Fringe Festivali’nde prömiyerini yapan ‘Ama’ oyunu sezonda gösterimlerine devam ediyor. Nadir Sönmez’in yazdığı ve sahnelediği oyunda Öner Erkan, Esme Madra ve İlda Özgürel yer alıyor.

‘Ama’ oyunu insanların meslekleri, hayat görüşleri ve mahremiyetleri arasındaki ilişkiyi inceliyor.

Meltem, Zafer, İlhan ve Emel’in yaşamları; İstanbul’un tiyatro, sinema ve sanat sektörlerindeki mesleklerinin etrafında gelişir. Profesyonel, sosyal ve özel sebeplerle bir araya gelir ve konuşurlar.

Oyuncu Meltem bir dizide rol almak için deneme çekimine gider. Onu kameraya alan Zafer ile Türkiye’deki televizyon dünyasına dair sohbetleri cinsiyetlerinin ekseninde döner. Heykeltraş Emel ile galerici İlhan; aile ve arkadaşlarından bahsederken, ilişkilerinin duygusal çatışmalarıyla başa çıkmak zorundadır.

‘Ama’ oyunun kadrosunu Öner Erkan, Esme Madra, İlda Özgürel ve Nadir Sönmez oluşturuyor.

Nadir Sönmez

Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra Fransa’ya gitti ve Paris III Sorbonne Nouvelle Üniversitesi’nde tiyatro okudu. Bu dönemde Çisil Oğuz’la kurduğu Didaskali Tiyatro’nun oyunlarında yer aldı ve Christophe Honoré’nin Dönüşümler filminde oynadı. İstanbul’a dönünce tiyatro oyunları yazmaya ve yönetmeye başladı. ‘Anonim’ ve ‘Doppelganger’ isimli kısa oyunlarını A Corner In The World Festivali’nde sahneledi. ‘Peki’ oyununun Pera Müzesi’nde okuma tiyatrosu yapıldı. Yazıp yönettiği ve oynadığı son oyunu ‘Ama’ İstanbul Fringe Festivali’nde prömiyerini yaptı.

Sade Sahneleme

‘Ama’ oyununda dekor kullanılmıyor. Boş sahne ve alanlarda oynanması için tasarlanmış oyunda, seyirci karakterlerin ilişkilerini ve tepkilerini tüm açıklığıyla takip etme şansına sahip oluyor. Teknik olanakların sahnedeki anlatım dili üzerindeki etkisini bertaraf eden bu yaklaşım, oyuncuların enstrümanları olan vücutlarıyla ilişkisini yeniden güçlendiriyor. Son yıllarda performans sanatının sahiplendiği bedenin, tiyatrodaki anlamı araştırılıyor ve iki disiplinin güncel farkı sorgulanıyor.

Perde Arkası

‘Ama’da tiyatro, sinema ve sanat dünyasının medyatik olmayan yönleri konu ediliyor. Bu sektörlerdeki başarı formülleri çoğunlukla kişilerin kendi ideolojileriyle çelişiyor. Karakterler bu tezatı mizahla aşmaya çalışsalar da, varoluşlarını anlamlandırmakta zorlanıyorlar ve ilişkileri sınavlardan geçiyor.

İlginizi çekebilir:  İlyas Yalçıntaş (Etkinlik)

Kaynak

Listeme Ekle()

No account yet? Register


0 yorum

Bir yorum, inceleme veya alıntı yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir