En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!


Antik Mısır’dan bugüne ulaşan en görkemli tapınaklardan Abu Simbel Tapınağı’nı; rölyefleri, mimarisi ve sembolizmi ile sanal ortamda ele alıyoruz.

Antik Mısır coğrafyasının güneyinde, Aswan’da bir tapınak.. Ama diğerlerinden farklı.. Tamamen kayaya oyulan bir tapınak bu: Abu Simbel.. Aswan’ın 270 km güneyinde Aşağı Nübye’de inşa olunan bu tapınak dinsel yönü kadar (belki ondan da çok) içerdiği Kadeş Savaşı rölyefleri ile de öne çıkar.. Bu tapınak sadece II. Ramses’in sadece Tanrısal bir kral olarak gücünü vurgulamakla kalmaz siyasal propaganda bir aracıdır aynı zamanda… Abu Simbel Tapınağı, Eski Mısır’ın Aşağı Nübye üzerinde hakim olduğunun da bir kaydıdır. Özetle; bir yandan dini diğer yandan siyasal sembollerle kuşatılmış bir tapınaktır Abu Simbel…

Konuşmacı: DR. T.CENGİZ GÖNCÜ

Bu Sanal Geziye Neden Katılmalısın?
● Mısır’ın en güçlü firavunlarından biri olan ve 67 yıl tahtta kalan II. Ramses’i ve inşa ettiği, tapınak üzerinden öte dünya inancı ile bir kral olarak yönetim stratejisini öğrenmek; ayrıca genel olarak Antik Mısır tapınaklarının işleyişi, kadro ve teşkilatı hakkında bilgilenmek

Bu Sanal Gezide Neler Öğreneceksin?
● II. Ramses ve Kadeş Savaşı
● Abu Simbel Tapınağı’nın mimarisi
● Abu Sİmbel Tapınağı’nın iç ve dış rölyefleri
● Abu Sİmbel Tapınağı’nın birimleri/bölümleri
● Güneşin senede sadece iki kez yansıdığı tapınağın “Kutsalların Kutsalı” bölümü
● Abu Sİmbel Tapınağı’nın UNESCO’nun öncülüğünde Büyük Aswan Barajı’nın yapımı nedeni ile bulunduğu yerden başka bir yere taşınması süreci

Bu Geziyle Kazanacağın Yetkinlikler
Eskiçağ Tarihi, Dinler Tarihi

Eğitim Seviyesi
Herkes için

Sanal Gezilerimiz Hakkında Genel Bilgilendirme
● Bu SANAL MÜZE GEZİSİ bilgisayar ya da telefonunuzdan görüntülü olarak gerçekleşmektedir.
● Sanal Müze Gezileri profesyonel rehber eşliğinde yapılmaktadır.
● Görüntüler verilirken rehber müzede eserler, olaylar ve görüntüde olan yapı/müze hakkında yorum ve anlatım yapmaktadır.
● Sanal gezi sırasında anlatım sürerken rehbere yazılı olarak soru sormak ya da notlar iletmek mümkündür
● Sanal Müze gezisi 2 saat sürmektedir. Her gezi sonrasında 30 dakikalık soru / sohbet bölümü vardır
● Canlı yayın Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Yayının gerçekleşeceği Zoom bağlantısı, kayıt yaptıranlara 24 ile 48 saat öncesinden e-posta yöntemi ile paylaşılacaktır.
● Canlı yayına katılabilmek için bu deneyime kayıt yaptırmanız gerekmektedir.
● Sanal Müze gezimizde katılımcı sayısı 75 kişi ile sınırlıdır.
● Sanal Müze Gezisine katılmak için online olarak ya da misafir danışmanından kayıt yaptırmanız gerekmektedir.
● Program öngörülemeyen durumlar nedeniyle değişiklik gösterebilir.
● Antonina Online Mektep etkinliğin akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
● Geziyi kaçıranlar için telafi gezi yapılmayacaktır.
● Sanal gezinin süresi 2 saattir. Her gezinin sonunda soru ve yanıtlar için 30 dakikalık süre olacaktır

İlginizi çekebilir:  MSA- Mutfakta 8 Hafta Pastacılık (Etkinlik)

Sanal Gezi Programı
● II. Ramses, uzun ve müreffeh süren hükümdarlığı sürecinde, Giza’daki Eski Krallık piramitlerine rakip olacak inşaat projeleri başlattı. Bu pek çok mimari anıt içinde en hayranlık uyandıranı ise Mısır’ın en güneyinde, Nübye’deki Abdu Simbel tapınağıdır.
● Abu Simbel tapınağı Gücün Resmi’dir aslında.. II. Ramses; inşa ettiği yapılarda ve kendi heykellerinde ince işçilikten çok “devasa boyutlara” vurgu yapmıştır.
● Abu Simbel Sanal gezisi boyunca bir yandan doğrudan tapınakla ilgili (mimari, sanatsal, siyasi) bilgilere yer verilirken diğer yandan da Mısır tapınaklarını anlamaya da çalışacağız. Bu tapınakların kadrosu kimlerden oluşurdu, günlük ritülller nasıldı, tapınaklar genel olarak sembolizmi nedir… Bu ve benzeri sorulara cevap bulacağınız sanal gezimizde II. Ramses’i ve dönemini mercek altına alırken, Abu Sİmbel Tapınağı’nın “kutsalların kutsalı” bölümünde heykelleri hala mevcut olan Eski Mısır’ın kraliyet tanrıları AMON, PTAH ve RA-HORAKTİ üzerinde Eski Mısır dinini de ele alıyoruz..
● Ama bu sanal gezide slaytlarla anlatacağımız bir konu var ki o da Büyük Aswan Barajı yapılırken sular altında kalacak olan tarihi eserlerin kurtarılma sürecine de eğiniyoruz.

Rehber
DR. T.CENGİZ GÖNCÜ

1967 İstanbul doğumlu T. Cengiz Göncü, Pertevniyal Lisesi’nden sonra Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 2000 yılında Marmara Üniversitesi’nde Arap Dili ve Belagati Anabilim Dalı’nda ilk Yüksek Lisansını ve 2006 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim Dalı’nda ikinci Yüksek Lisansını ve aynı enstitüde 2015 yılında (Dolmabahçe Sarayı’nın İnşa Süreci, Mekan ve Teşkilat konulu) doktorasını tamamladı. Doktora tezi Temmuz 2019’da İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Suna & İnan Kıraç Vakfı tarafından yayınlandı. T. Cengiz Göncü 1986 yılında TBMM Milli Saraylarda “rehber” olarak başladı; daha sonra aynı kurumda Milli Saraylar Osmanlı Arşivi Sorumlusu (2004-2010), Beylerbeyi Sarayı Müdür Yardımcısı (2010-2012) ve Dolmabahçe Sarayı Müdürü (2012-2016) gibi idari görevlerde de bulundu. Cengiz Göncü’nün 2011 yılında TBMM Milli Saraylar tarafından yayınlanan “Harem ve Cariyelik” isimli bir kitabı da var. Kendisinin diğer akademik çalışmalarına academia.edu isimli siteden ulaşılabilir.1993 yılında Profesyonel rehberlik lisansını da alan T. Cengiz Göncü, 2014 yılından bu yana Antonina Turizm kadrosunda rehber olarak görev yapmaktadır. İstanbul ve yurtiçinde turların yanında yurtdışında da Mısır ve Kudüs turlarını gerçekleştirmektedir.

İlginizi çekebilir:  Emir Can İğrek (Etkinlik)

Kaynak

Listeme Ekle()

No account yet? Register