En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!


100. Yılında Cemil Konseri, CRR Konser Salonu’nda sizlerle buluşuyor.

Takdim: Hüseyin Kıyak

İhsan Özer şef
Bekir Ünlüater solist

Nâzım Hikmet şiirlerini okumak üzere Genco Erkal’ın katılımıyla…

1920’de Kadıköy Apollon Tiyatrosu’nda Şark Musiki Cemiyeti tarafından Türk müziğinin sembol isimlerinden Tanburi Cemil Bey’in anısına düzenlenen “Cemil Konseri”, işgalaltındaki İstanbul’da vatanseverlik duygularıyla, milli bir kültür öğesi olan müzik aracılığıyla yapılan bir başkaldırıdır.

Bu konser, Tanzimat’tan itibaren yoğunlaşan Batılılaşma hareketlerinin birçok bakımdan Türk müziğine yansıdığı ilk konserdir. Türk müziğinde “şef” ilk kez bu konserde ortayaçıkmıştır. Daha önce bir “serhanende”nin idaresiyle icra edilen müzik, bu konserde ilk defa elinde bagetli bir şefin yönetiminde gerçekleşmiştir. Konserde armonyum ve piyanoda kullanılması, yine konserin taşıdığı ilklerdendir. Konserde bulunan sanatkârların daha sonra yazdıklarından yahut verdikleri röportajlardan bunun, İstanbul’u işgal edensubaylara karşı daha “Batılı” görünme kaygısıyla yapıldığını öğreniyoruz.

2020 konseri birçok bakımdan önem taşıyan “1920 Cemil Konseri”ni 100’üncü yılında tekrar canlandırmak amacı taşımaktadır.

Kaynak

Listeme Ekle()

No account yet? Register

İlginizi çekebilir:  Ufuk Beydemir (Etkinlik)