En yeni en iyi kitaplar burada!
Kitapları Beğendiniz mi?

Yeni kitaplardan haberdar olmak ve ücretsiz pdf kitap kazanmak için e-posta listemize şimdi abone olun!

Invalid email address
Spam yok. Haftada 1 e-posta. En iyi kitaplar. Ücretsiz pdf kitaplar. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. 

Bu Kitabı Türkçe Arama Motoru ararım ile arayın!

Global Kriz
Pelin Şahin Yarbağ
Gece Kitaplığı

Türk bankacılık sistemi, 2001 yılında başlatılan ve kesintisiz olarak devam ettirilen yeniden yapılandırma çabaları sonucu hem temel büyüklükler açısından olumlu gelişmeler kaydetmekte hem de aracılık fonksiyonunu daha etkili bir şekilde yerine getirmektedir. Kaynakların sınırlı olduğu dünyamızda etkinlik, verimlilik gibi kavramlar her zaman önemli olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Etkinliğin ölçümü, hızlı bir rekabetin yaşandığı günümüz dünyasında önemli bir yer almaktadır.

» Global Kriz Kitap Özeti ve Kısa Açıklaması

Türkiye’nin yaşadığı kriz tecrübesi, yakaladığı makroekonomik ve finansal istikrar ile gerçekleştirilen yapısal reformlar, sağlanan olumlu yönde ilerleme arasındaki tamamlayıcı ilişkiyi vurgulamaktadır. Yaşanan küresel krizin Türkiye finans sektörü üzerindeki etkilerinin sınırlı kalmasının ve özellikle bankacılık sektörünün mali yapısında şu ana kadar ciddi bir bozulma görülmemesinin en önemli nedenlerinden biri, 2001 krizinden sonra getirilen yeni düzenlemelerdir. Bu çerçevede, bankacılık sistemi döviz açık pozisyonlarına, likidite ve sermaye yeterlilik rasyolarına çok sıkı sınırlamalar getirilmiştir. Her ne kadar krizden sonra yakalanan istikrarlı büyüme ortamı hızlı bir kredi büyümesini beraberinde getirmiş olsa da, yapılan düzenlemeler sayesinde bankaların aşırı risk alması engellenmiş olup, küresel krizin ülkemiz üzerindeki etkilerinin belirginleştiği bu dönemde dahi kredilerin takibe dönüşüm oranları oldukça düşük seviyelerde seyretmektedir.

Kitapta ABD morgage krizi ve dinamikleri ele alınarak, küresel finansal krizin nedenleri, krizin gelişim süreci ve ekonomik göstergelere etkisi ve krizin yönetim süreci içinde alınan tedbirler detaylandırılmıştır. Bankacılık sektörü karşılaştırmalı etkinlik analizi ele alınarak, bankacılık sektöründe etkinlik kavramı, etkinlik ölçüm yöntemleri ve yaklaşımlar, Veri Zarflama Analizi ve çeşitleri, uygulama ve yorumlar verilmiştir.

Yazar Hakkında

Dr. Pelin Şahin Yarbağ Beykent Üniversitesi, İngilizce İşletme Yönetimi’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede Uluslararası Politik Ekonomi ve İşletme yükseklisansı yapmıştır. 2011 yılında Marmara Üniversitesi’nde Uluslararası İktisat bilim dalında doktor ünvanını almıştır. Dr. Pelin Şahin Yarbağ Beykent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde öğretim üyesi olup; yönetim-organizasyon, insan kaynakları ve örgütsel davranış alanlarında akademik çalışmalarına devam etmektedir.

İlginizi çekebilir:  Paylaşım Ekonomisi


Yazarı Sizekitap’da Ara
Yazarı Twitter’da Ara
Kitabı Twitter’da Ara
Yazarı Facebook’ta Ara
Kitabı Facebook’ta Ara


Bu kitap ve daha fazlası hakkında haber alın!
Bu kitabı kitap listenize ekleyin!
Listeme Ekle()

No account yet? Register

» Global Kriz Kitabını Beğendiyseniz
» Global Kriz Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz?